Zinātnieki ir noskaidrojuši, kā likt organismam nenovecot: “Tas ir izrāviens pretnovecošanās terapijā”
Zinātnieki ir atraduši veidu, kā likt organismam nenovecot un veikuši īstu izrāvienu pretnovecošanās terapijā.
Arizonas universitātes pētnieki, kuru jaunajam veikumam ir veltīta Science Daily publikācija, ir izdarījuši izrāvienu pretnovecošanās terapijā, kas virzīta uz bioloģisko novecošanās procesu aizkavēšanu. Zinātnieki noteikuši, ka atjaunināšanos varētu ietekmēt, iedarbojoties uz fermentu telomerāzi.
Telomerāze stabilizē hromosomas - šim fermentam piemīt spējas atjaunot telomēru garumu, pievienojot īpašas atkārtojošās DNS secības. Arizonas unversitātes pētnieki ir noteikuši, ka, palielinot telomerāzes izmēru, var panākt jaunības efektu.
Projekta autori pētīja telomerāzes katalītisko ciklu. Viņi secināja, ka, liekot šai vielai palielināt DNS apgriezienus hromosomu galos, tas ļaus attālināt bioloģiskās novecošanās procesus.
Pētījumu gaitā speciālisti noteica, ka šūnu dalīšanās brīdī telomēru DNS saraujas - šāda saraušanās samazina šūnas augšanas laiku un tuvina dzīvotspējas beigas. Šūnas augšanas samazināšana tiešā veidā ietekmē organisma novecošanās ātrumu un cilvēka noslieci uz slimībām - šāds zinātnieku secinājums kļuva par viņu darba apkopojošo atklājumu.
“Pareizu DNS apgriezienu sistēmai piemīt bremzēšanas mehānisms, bet var atrast veidu bremžu izlaišanai. Tas veicinās zaudētā telomēru garuma atjaunošanos. Telomerāzes izmēra palielināšana ļaus panākt novecošanās ātruma samazināšanos,” - saistībā ar šo teica vadošā projekta speciāliste, molekulārās bioloģijas speciāliste Džuliana Čena.