Ziemas ķiploku stādīšanas noteikumi

Ziemas ķiploku stādīšanas noteikumi

Tikko novākta raža, bet jau laiks stādīt jaunu? Tā notiek, ja runa ir par ziemas ķiplokiem. Šķiet, kas gan tur grūts – iespraud zemē ar sakni uz leju un lieta darīta. Tomēr viss nav tik vienkārši. Daudzas nepieredzējušas saimnieces dara tieši tā un rezultātā iegūst ļoti pieticīgu ražu. Piedāvāju iepazīties ar galvenajām kļūdām, kuras tiek pieļautas, stādot ziemas ķiplokus.

Nedrīkst sadalīt ķiploka galviņu iepriekš

Stādīšanai izvēlies lielas ķiploka galviņas un daiviņās tās sadali tikai stādīšanas dienā. Pretējā gadījumā līdz īstajam laikam tās paspēs sažūt vai par sapūt. Iestādīsi bojātu daiviņu, no tās nekas neizaugs.

Nestādi neapstrādātas daiviņas

Pirms stādīšanas obligāti katru daiviņu iemērc dezinficējošā šķīdumā. Tie var būt ūdenī izšķīdināti fungicīdi vai kālija permanganāta šķīdums. Visvienkāršākais paņēmiens: pagatavo vieglu kālija permanganāta šķīdumu un iemērc tajā daiviņās sadalītu ķiploku uz vienu vai divām stundām.

Nedrīkst stādīt ķiploku bez mizas

Sadalot ķiploku, seko tam, lai neieskrambātu mizu. Pretējā gadījumā plikā vieta sāks pūt un salt. Tieši miza pasargā ķiplokus no pūšanas, slimībām un kaitēkļiem. Bez mizas ķiploks var nepārdzīvot visu ziemu zem zemes.

Ķiploki jāstāda, kad gaisa temperatūra nav zemāka par 10 grādiem

Ziemas ķiplokus jāstāda septembrī vai augusta beigās. Bet labāk orientēties nevis uz kalendāru, bet uz laika apstākļiem. Ja pēkšņi uznāk salnas, pagaidi, kamēr temperatūra mazliet paaugstināsies. Pretējā gadījumā ķiploks neiedzīvosies un ies bojā vēl pirms ziemas iestāšanās.

Jāpievērš uzmanība stādīšanas dziļumam

Ja ķiplokus iestādīsi pārāk dziļi, tie izaugs sīki. Ja pārāk tuvu augsnes virskārtai – tie nosals. Ideālais stādīšanas dziļums ir 6 – 8 cm. Vari izmantot šādu paņēmienu: daiviņas augstums plus 5 cm.

Nevajag stādīt ķiplokus katru gadu vienā un tajā pašā vietā

Ķiploki var augt vienā un tajā pašā vietā tikai divus gadus pēc kārtas. Pēc tam tos labāk stādīt tur, kur pirms tam auguši gurķi, kāposti, garšaugi un kabači. Neiesaka ķiplokus stādīt tur, kur auguši sīpoli, burkāni un bietes.

Ķiplokus nevajag bagātināt ar slāpekli vai mēslojumu pēc stādīšanas

Svaigs mēslojums augsni padara skābu un tas ķiplokam būs nelabvēlīgs pamats. Tādā zemē ķiploki izaugs mīksti, irdeni un slikti uzglabājami. Bet slāpekli saturošs mēslojums izraisīs zaļās masas pieaugumu, kas ziemas periodā būs pilnīgi lieki.

Kad jānovāc ziemas ķiploki? Vislabākais laiks tam ir jūlija vidus. Ziemas ķiploku novākšana var sākties tad, kad apakšējās auga lapas kļūst dzeltenas un sāk apkalst, ziedkāti iztaisnojas un sāk plaisāt. Noderīga informācija? Padalies ar draugiem!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!