Zaļumu sasaldēšana ziemai
Mūsdienās ir iespēja svaigus zaļumus iegādāties visu cauru gadu. Bet piekritīsiet, vasarā augušiem, un vēl savā dārzā izaudzētiem zaļumiem ir pavisam cita garša!
Zinātnieki ir izskaitļojuši, ka, ja ievēro pavisam vienkāršus noteikumus, saldēti pētersīļi saglabā divas reizes vairāk vitamīna C, nekā tie, kas ziemā izaudzēti siltumnīcā.
Tāpēc, lai nepirktu zaļumus un garšaugus ziemā, mācāmies tos sasaldēt tagad, lai tie maksimāli saglabātu savu izskatu, visas derīgās vielas, vitamīnus un mikroelementus.
Kā saldēt zaļumus
Ir divi saglabāšanas veidi – vienkārši noskalot un nosusināt un blanšēt. Blanšēšana ļauj papildus aizsargāt zaļumus no bojāšanās, bet jāpiezīmē, ka vitamīnu kļūs mazāk un arī aromāts vairs nebūs sākotnējais.
Pirms saldēšanas zaļumi ļoti rūpīgi jānosusina, pretējā gadījumā liekais mitrums pārvērtīsies ledus kristālos un zaļumi sasals vienā grūti atdalāmā kamolā.
Veseli zariņi, kāti un lielās lapas
Rozmarīnu, timiānu un pētersīļus ērti uzglabāt zariņu veidā.
Uz plāts vai liela šķīvja izklāj cepamo papīru.
Uz tā izliec garšaugu zariņus un uz dažām stundām ievieto saldētavā.
Tad no saldētavas izņem un garšaugus pārliec piemērotā kārbā. Uz tās noteikti uzraksti sasaldēšanas datumu un saturu.
Ziemā varēsi izņemt dažus zariņus (šādi sasaldēti zariņi būs viegli atdalāmi) un sakapāt tieši pirms gatavošanas.
Sasmalcināti zaļumi
Darba gaita:
Noskalo un ļoti rūpīgi nosusini zaļumus. Sakapā tos. Tas pasargās no putrveidīgas masas izveidošanās, kādā pārvēršas daudzas mīkstās lapas sasaldēšanas procesā.
Zaļumus liec plastmasas kārbiņās, maisiņos ar zip aizdari vai plastmasas pudelēs ar platu kaklu (sausās un tīrās).
Pudeles nodrošinās rindu priekšrocību. Pirmkārt, to saturs uzglabāsies hermētiskāk un nesavāks sevī svešas smakas. Otrkārt, pudelēs zaļumi ir izvietoti brīvi, tie saglabā savu formu, nesaburzās un nesalīp.
Uzraksti datumu un nomarķē tilpumu.
Zaļumi ledus kubiņos
Darba gaita:
Ledus kubiņus ar zaļumiem ir ļoti ērti pievienot zupām un citiem karstajiem ēdieniem to pagatavošanas laikā.
Tie piešķir ēdienam garšu un dod arī papildus šķidrumu.
Zaļumus sasmalcini. Tos var arī sablendēt.
Sagatavo plastmasas trauciņu ledum (vari izmantot silikona formiņas mazo kēksiņu cepšanai). Katrā kubiņā ieliec zaļumus, aizpildot to par ¼ daļu.
Pa virsu uzlej vārītu atdzesētu ūdeni, jo var gadīties, ka zaļumu kubiņš būs jāpievieno ēdienam, kas nav paredzēts termiskai apstrādei. Tāpēc labāk, ja ūdens būs vārīts.
Plastmasas trauciņu liec saldētavā. Tad, kad kubiņi būs sasaluši, pārliec tos hermētiskā plastmasas maisā un uzraksti datumu.
Plastmasas kubiņos, kas ir lielākā izmērā, vari sasaldēt mazus piparmētras zariņus. Tie kļūs par lielisku papildinājumu taviem atspirdzinošajiem dzērieniem.
Zaļumu sasaldēšana ar sviestu
Zaļumu sviests ir viens no labākajiem veidiem, kā atstāt iespaidu uz saviem viesiem. Kas gan var būt labāks par svaigas maizes gabaliņu ar pikantu zaļumu sviestu? Vai svaigi pagatavota gaļa, zivs, olas vai kartupeļi.
Darba gaita:
Sviestu uz stundu atstāj istabas temperatūrā, lai tas kļūtu mīksts. Tad saputo to ar dakšiņas vai miksera palīdzību, līdz sviests kļūst gaišāks.
Sasmalcini izvēlētos zaļumus (tie var būt dilles, timiāns, rozmarīns, baziliks) un pieliec sviestam. Pievieno dažus pilienus citrona eļļas un samaisi.
Masu liec plastmasas traukā, kas paredzēts ledus kubiņu sasaldēšanai un apsedz ar pārtikas plēvi. Uz trauka uzraksti datumu.
Zaļumu sviests var glabāties saldētavā 12 mēnešus, bet atsaldētu to vajadzētu izlietot 2 – 3 dienu laikā.
Zaļumu saldēšana augu eļļā
Darba gaita:
Šī metode ir līdzīga zaļumu saldēšanai ledus kubiņos. Tikai šoreiz zaļumi kopā ar nelielu daudzumu augu eļļas ir jāpārvērš biezenī.
Zaļumu un eļļas attiecība ir 4:1.
Saputo zaļumus ar eļļu virtuves kombainā, kamēr veidojas viendabīga masa.
Ar šo masu piepildi plastmasas trauku, kas paredzēts ledus kubiņu saldēšanai. Katrā kubiņā lej ne vairāk kā ¾. Ūdens nav jāpievieno.
Liec trauku saldētavā.
Kad kubiņi sacietējuši, pārliec tos plastmasas maisā. Uzraksti datumu.
Vēl daži padomi
Blanšētus zaļumus var uzglabāt līdz sešiem mēnešiem, taču labāk tos izlietot ātrāk. Zaļumu garša ar laiku izzūd pat sasaldējot.
Zaļumu saldēšanai un uzglabāšanai labāk izmantot plastmasu vai silikonu. Metāls ar laiku var oksidēties, bet stikls – saplaisāt.
Zaļumus labāk saldēt nelielās porcijās. Jo ātrāks to sasaldēšanas laiks, jo labāka kvalitāte.
Sasaldētus zaļumus vienmēr izmanto bez atlaidināšanas.