Vienkāršas, bet ļoti svarīgas lietas, kas būtu jāiemāca mūsu bērniem

Vienkāršas, bet ļoti svarīgas lietas, kas būtu jāiemāca mūsu bērniem

Svarīgs moments bērnu audzināšanā, kuru nevajadzētu palaist garām. Neliels pastāsts. Ne reizi vien nācies aizdomāties, cik liela nozīme mūsu vērtību formēšanā un uzvedībā ir pašām vienkāršākajām lietām, kas pavisam nemanāmi mūs ietekmē. Var runāt garas runas, izteikt pamācības, taču pietiek ar vienu rīcību, lai tieši iemācītu kaut ko ļoti svarīgu. Un šodien pastāstīšu jums, kā man izdevās nolūkoties šādā rīcībā, kas deva man atbildi uz jautājumu, kāpēc Izraēlā ir tik daudz mīlošu un gādīgu tēvu, kuru vienkārši dievina savas atvases.

Prieks un apmierinājums rūpējoties un dodot

Es redzēju, kā māte mācīja savam mazajam dēlēnam gūt prieku rūpējoties un dodot.

Reiz pastaigājos pa parku, apsēdos uz soliņa un sāku vērot sievieti un viņas apmēram trīs gadus veco dēlēnu, kuri bija ērti iekārtojušies uz segas zem kāda liela, ēnaina koka.

Zēns sajūsmināti lūkojās apkārt un ik pa brīdim kaut ko skaļi izsauca.

Kā daudzas Izraēļu mammas, arī šī, bija paņēmusi līdz daudz dažādu ēdienu. Kopā ar daudz dažādiem gardumiem, sieviete no lielas somas izņēma arī kārbu ar pīrāgu, kas noteikti bija mājās gatavots. Mazajam puisēnam iemirdzējās acis! Mamma pajautāja, kuru pīrāga gabalu viņš grib, un puisēns ar savu mazo, apaļo pirkstiņu norādīja uz to, kas atradās pīrāga vidū un kuram, acīmredzami, bija daudz pildījuma.

Dodot zēnam izvēlēto gabalu, mamma jautāja: “ Un mammai? Kuru gabaliņu tu dosi man?”

Puisēns norādīja uz gabaliņu, kas atradās pīrāga malā un kurā bija maz pildījuma un daudz mīklas. Sieviete atbildēja: “Bet varbūt tu pacienāsi mammu ar savu gardo gabaliņu?” Zēns sadrūvējās un aizlika rociņu ar pīrāgu aiz muguras, skaidri likdams saprast, ka netaisās dalīties.

Tad mamma teica: “Man būs ļoti patīkami, ja tu mani pacienāsi. Nebaidies, es nokodīšu pavisam mazu gabaliņu.” Dēlēns, kaut negribīgi, tomēr pasniedza viņai savu gardumu. Nolauzusi nelielu gabaliņu pīrāga, sieviete to lēnām ielika mutē.

Un tad sākās kaut kas neticam! Visīstākā pantomīma!

Viņas sejā parādījās neizmērojamas svētlaimes izteiksme. Ļoti groteski, spilgti un emocionāli, ar visu savu būtību, žestiem, intonācijām, viņa parādīja, cik lielu, nē, pat kosmisku apmierinājumu viņa gūst no tā, ko izdarījis viņas dēlēns.

Puisēns bija satriekts. Viņš lūkojās savā mātē kā apburts. Viņa sejiņā parādījās sajūsma.

Viņam tik ļoti patika māmiņas prieks un apmierinājums, ka viņš atkal deva viņai pīrāgu. Un viss sākās no sākuma. Tad viņš sāka barot mammu arī ar citiem gardumiem, dodams viņai gabaliņu bumbiera, ābola, banāna… Viņa baudīja un pateicās dēlēnam par viņa dāsnumu un labsirdību, teica viņam mīlestības pilnus vārdus, runāja par to, kā lepojas ar savu dēlu.

Un jo vairāk viņa izbaudīja, jo vairāk bērnam gribējās, lai viņa to dara…

Vienkārši, vai ne?

Vienkārši, dziļi un ļoti svarīgi…

Tāds iedarbīgs paņēmiens iemācīs mazo topošo vīrieti un cilvēku gūt baudījumu no rūpēm un došanas. Ne reizi vien esmu pārliecinājusies, ka vairumā ģimeņu cēli un labi darbi tiek uztverti kā paši par sevi saprotami, un labākā gadījumā tiek izteikta sausa pateicība. Bet ja kaut kas tiek izdarīts nepareizi, tad gan ar kritiku neviens neskopojas! Un tad arī bērnā formējas pārliecība, ka ar viņu vienmēr kaut kas nav kārtībā. Bet devīgumu viņi uztver kā izspiešanu un izmantošanu.

Devos iepazīties ar šo sievieti parkā. Atvērta un jautra, kā jau daudzi izraēlieši, viņa labprāt iesaistījās sarunā. Es dalījos savās domās par novēroto iepriekš. Viņa teica, ka mājās ir vēl trīs bērni un visi ļoti labprāt rūpējas cits par citu. “Protams, jo vislielāko apmierinājumu cilvēks gūst tad, kad redz, ka viņa darbība dara laimīgus apkārtējos. Savu prieku un laimi vajag izrādīt, jāprot būt pateicīgam.”

“Un tad devēja roka nekad nekļūs sausa un nejūtīga,” – viņa nobeidza un ar neatvairāmu smaidu pasniedz man kārbu ar pīrāgu…

Kļūt gudrākam un mācīties veidot dzīvas attiecības nekad nav par vēlu.

LAI IZDODAS!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!