Vai nobalsināji savus augļu kokus? Uzzini kā to izdarīt
Ja rudenī nenokaļķoji augļu kokus, ir īstais brīdis izdarīt to tagad – lai pasargātu no košās pavasara saules kodīgajiem stariem.
Kā saule kokiem var kaitēt?
Ziemas otrajā pusē, kad jau itin bieži spīd saule, bet naktis vēl ir aukstas, pa dienu piesaulē sasilst ne tikai tumšā koku miza, bet arī audi zem tās, un arī šunsula kļūst šķidra. Ja zem kokiem nav nokusis sniegs, tas saules gaismu atstaro vēl papildus. Savukārt, kad atkal atgriežas mīnusi, šunsula strauji sasalst un šunas var plīst (tāpat kā tas notiek, sasalstot ūdensvada caurulēm). Mainoties siltumam un salam, plīst un plaisā arī augļu koku miza, reizēm saplīst pat audi zem tās. Caur brūcēm var iekļūt dažādu slimību, piemēram, lapu koka vēža, sudraboto lapu slimības un citu infekciju, izraisītāji.
Kā palīdz balsināšana?
Balsināšana palīdz aizsargāt augļu kokus : baltums saules gaismu atstaro, tāpēc miza nesasilst tik ļoti kā dabiski tumšā. Turklāt kaļķis pasargā stumbrus arī no sūnām, kur patīk dzīvoties gan slimībām, gan kaitēkļiem. Un arī zaķiem nokaļķota ābeļu miza negaršo.
Kuriem kokiem balsināšana visvairāk vajadzīga?
Tiem, kuri visvairāk sasilst, jo aug piesaulē – netālu no kādas ēkas dienvidu un dienvidrietumu sienas, pret šīm pašām debespusēm vērstās nogāzēs, blīvu žogu un dzīvžogu saules pusē.
Vai balsināšana vajadzīga tikai ābelēm vai arī citiem augļu kokiem?
Balsināt ieteicams arī citus augļu kokus. Īpaši jūtīgi pret saules apdegumiem ir saldie ķirši. Vairāk jāsargā arī eksotiskāki augļu koki, piemēram, aprikozes. Balsināšana nav vajadzīga pundurauguma augļu kokiem.
Vai ir nozīme laika apstākļiem balsināšanas dienā?
Balsināšani vajadzētu izvēlēties dienu, kad temperatūra ir virs nulles, lai balsināšanas šķidrums nesasalst un pašam nesalst! Nevaig balsināt dienā, kad līst lietus, - lai nobalsinātie koki paspēj nožūt.