Trīs nopietni iemesli, lai pārstātu izmantot viedtālruni nakts laikā
Mūsdienu pasaulē viedtālruņi ir kļuvuši par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Un tas nebūtu nekas slikts vai nosodāms, ja mēs nebūtu kļuvuši tik atkarīgi no šīm ierīcēm.
Mēs pavadām daudz sava laika skatoties ekrānā, meklējot jaunas ziņas, laika prognozes, pārbaudām savus sociālos tīklus. Radiācija, ko izstaro viedtālruņi, var izraisīt nopietnus veselības riskus, īpaši jau naktī, pateicoties “zilajai gaismai”, ko tie izstaro.
Zilā gaisma ir daļa no pilnā gaismas spektra, tas nozīmē, ka mēs esam pakļauti saules iedarbībai katru dienu. Bet šīs gaismas iedarbība naktī var nopietni bojāt jūsu redzi. Tāpat tā nomāc melatonīnu, kas dod smadzenēm miega signālus.
Lūk, trīs problēmas, kuras izraisa viedtālruņa lietošana naktī:
Neizgulēšanās
Zilā gaisma nomāc melatonīna izstrādi. Tas ir hormons, kas regulē miegu un tādā veidā zilā gaisma izraisa bezmiegu vai sliktu miega kvalitāti. Cilvēkiem, kas lieto telefonu vēlu vakarā un nakts stundās pēc tam ir nepieciešams daudz ilgāks laiks lai aizmigtu un ir daudz sliktāka miega kvalitāte.
Tas, savukārt, veicina liekā svara pieaugumu, ādas novecošanos, atmiņas pasliktināšanos, sirds problēmas, depresiju, reakcijas laika palēnināšanos un daudzas citas problēmas.
Vēža attīstības riska paaugstināšanās
Ir konstatēts, ka viedtālruņa izmantošana naktīs sekmē vēža riska attīstību. Tas ir tāpēc, ka melatonīns darbojas kā pretnovecošanas līdzeklis un ir noderīgs organisma cīņai ar šo nāvējošo slimību.
Acu bojājumi
“Zilās gaismas” iedarbība nakts laikā bojā acs tīkleni un noved pie acs dzeltenā plankuma deģenerācijas, tātad pie centrālās redzes zaudēšanas vai pie spējas redzēt taisni sev priekšā zaudēšanas. Viedtālruņa lietošana naktī var novest pie kataraktas attīstības.
Lai pasargātu savas acis un veselību kopumā, var pielietot dažas stratēģijas. Piemēram: ja strādājat pie datora, ir ieteicams katras divdesmit minūtes uz 20 sekundēm atraut skatu no ekrāna.