Tomātu audzēšana ar divu sakņu sistēmas palīdzību

Tomātu audzēšana ar divu sakņu sistēmas palīdzību

Kam var noderēt šis paņēmiens?

Pirmā situācija

Jums ir neliels dārziņš ar vienu siltumnīcu, kurā ietilpst apmēram 20 – 30 stādu un vairs nav kur izplēsties. Izeja viena – censties iegūt pēc iespējas lielāku ražu no viena krūma.

Otrā situācija

Vēlaties iegūt kaut mazu daļu agrās ražas. Un tieši divu sakņu sistēma būs tā, kas palīdzēs atrisināt šīs situācijas. Loģika šeit ir pavisam vienkārša – palielinot sakņu sistēmu, mēs palielinām iespēju krūmam uzņemt vairāk barības vielas, tātad, paātrinām attīstības ātrumu un ražu.

Tagad par to, kā to izdarīt

Noteikti daudzi ir ievērojuši, ka tomāti ātri sadziedē savas rētas. “Padusītes” tomātiem taču visi ir izkniebuši? Nu re, tās tikpat ātri atkal pielāgojas.

Viss sākas ar to, ka sēklas tiek izdiedzētas kā parasti. Bet jāpiķē tās jau traukā ar dubultu apjomu, pa diviem stādiem ar 5 – 6 cm atstarpi.

Tad jāgaida, kad stādi iedzīvosies un to stiebri sasniegs zīmuļa resnumu. Šajā brīdī jāveic “uzpotēšana”. No diviem stādiem izvēlamies stiprāko, tas būs galvenais (to atstāsim veselu), bet mazāk spēcīgo uzpotēsim (tam nogriezīsim galotnīti).

Tad 8 – 10 cm augstumā nomizojam stiebru 1 – 2 cm garumā.

Tad šajā vietā izdarām slīpus iegriezumus 1/3 stāda dziļumā. Galvenajam stādam no apakšas uz augšu, uzpotējamajam stādam no augšas uz apakšu.

Tad uzmanīgi savietojam stādu iegriezuma vietas un nostiprinām ar fiksējošu lentu 2 cm platumā ar abpuslīmējošo skoču galā.

Tādā stāvoklī stādi paliek “sadraudzēties” desmit dienas. Noteikt, vai viss norit pareizi ir ļoti vienkārši. Pamata stāds attīstīsies daudz labāk nekā uzpotētais, jo tas dos savas sulas pamata stādam.

Ja viss ir tā, tad pēc desmit dienām noņemam uzpotēto stādu, nogriežot to ar žileti 1 – 2 mm augstāk virs uzpotēšanas vietas un nostiprinām ar lentas palīdzību.

Fiksējošās lentas labāk neizvēlēties no kokvilnas materiāla. Skočs ir nepieciešams, lai fiksētu stādu galus un varētu palaist vaļīgāk, kad stādi augs lielāki.

Šajā brīdī saaudzēšanas posms ir beidzies un stāds jau aug ar divām saknēm. Tagad ir laiks to stādīt laukā augsnē.

Uzpotēt tomātus vajag tikai uz spēcīga un vesela stāda. Labs apgaismojums un paaugstināts mitruma līmenis arī ir ļoti svarīgi faktori uzpotēšanas posmā.

Dažreiz šis paņēmiens palīdz palielināt ražu par 30 – 40%.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!