Tablešu vietā – efektīvi temperatūru pazeminoši ārstnieciskie augi
Tradicionāla to augu izmantošana, kas pazemina temperatūru, tiek pielietota visā pasaulē un ir daudzu kultūras sistēmu sastāvdaļa. Visi sintētiskie savienojumi, kas tiek pielietoti temperatūras un drudža samazināšanai, ir zināmā mērā toksiski un kaitē aknu šūnām un sirds muskulim. Tāpēc dabisku līdzekļu izmantošana kļūst īpaši aktuāla. Dabā eksistē milzum daudz augu, kurus var izmantot, lai pazeminātu temperatūru un drudzi.
Kā pazemināt drudzi bez tabletēm
Pie drudža pazeminošiem un sviedrējošiem līdzekļiem var pieskatīt:
- liepziedus
- avenes
- dzērvenes
- irbenes (ogas)
- balto vītolu (mizu)
- pelašķi
- kumelītes un daudzus citus…
Baltais vītols – dabiskais salicilskābes avots
Vienu ēdamkaroti baltā vītola mizas apliet ar 0,5 litriem karsta ūdens, uzvārīt un karsēt uz mazas uguns 5 minūtes. Tad izkāst un dzert pa pusglāzei 2 – 3 reizes dienā paaugstinātas temperatūras gadījumā. Var lietot jebkura veida vītola mizu, jo tie taču aug visur. Lai gan, ja gribam iegūt maksimālo salicilskābes devu, miza jāvāc pavasarī. Taču ja ir ļoti liela nepieciešamība, to var darīt arī ziemā. Tad jāpalielina deva, ko liek karstajā ūdenī. Labāk izmantot jauno mizu, kas aug vītola augšējos zaros.
Avenes
izmanto kā efektīvu temperatūru pazeminošu un sviedrējošu līdzekli. Aveņu krūma zarus (jo resnāki, jo labāk) vāra 20 – 30 minūtes, līdz ūdens kļūst tumši rozā. Tas jāizdzer vairākos piegājienos. Var lietot arī kaltētas aveņu ogas un ziedus. 2 – 3 ēdamkarotes kaltētu augļu un lapu apliet ar 0,5 l karsta ūdens, un ļaut nostāvēties 20 minūtes, tad izkāst. Dzert 1 – 2 glāzes ik pēc 2 – 3 stundām.
Dzērveņu sula un ogas
ir lielisks drudzi pazeminošs līdzeklis. Vienu glāzi ogu saspaidīt ar karoti, apliet ar divām glāzēm karsta ūdens un ļaut nostāvēties 20 – 30 minūtes. Dzert siltu 2 – 3 reizes dienā. Labākai garšai var pievienot medu. Dzērvenes ir lielisks C vitamīna avots un tām piemīt pretiekaisuma efekts.
Liepziedi
Tautas medicīnā lieto liepziedu tēju. Tā veicina svīšanu, ir labs līdzeklis saaukstēšanās gadījumā, gripas simptomu mazināšanai un rīkles skalošanai – kā baktericīdais līdzeklis, tāpat arī galvas sāpju, neirožu, plaušu tuberkulozes un ekzēmas gadījumos. Liepziedu uzlējums – 2 – 3 ēdamkarotes liepziedu apliet ar 1 litru karsta ūdens un ļaut stundu nostāvēties, izkāst. Dzert pa glāzei augstas temperatūras un saaukstēšanās gadījumā, kā sviedrējošu līdzekli. Vēl variants: liepziedus savārīt kopā ar viena ābola mizu, pielikt medu un ātri izdzert 3 – 5 tases karstā dzēriena.
Drudzi pazeminošs dzēriens no hibiska ziediem
Vienu ēdamkaroti hibiska ziedu apliet ar aukstu vārītu ūdeni un ļaut nostāvēties 8 stundas. Kad dzēriens ir gatavs, lietojiet to tējas vietā. Ja ir augsta temperatūra, izšķīdināt glāzē silta ūdens 1 ēdamkaroti citrona sulas un dot slimniekam dzert. Ja temperatūra nekrītas, ierīvēt slimnieku ar ūdeni, kas skābināts ar citronu.
Vēl temperatūru pazeminošs un sviedrējošs efekts piemīt:
- piparmētrai
- rudzupuķēm
- arnikas ziediem
- raudenei
- trejkrāsu vijolītei
- mārsilam
- zemeņu lapām
- kazenēm
Piparmētra.
To var ietīt mitrā drāniņā, samīcīt un likt uz pieres. Vai arī sajaukt ar medu, saviļāt bumbiņā un sūkāt, līdz temperatūra pazeminās.
Vībotnes.
Vienu ēdamkaroti vībotņu apliet ar 200 ml karsta ūdens, nostādināt 10 minūtes, pielikt medu un dzert karstu.
Māllēpes.
Pielieto gripas laikā temperatūras pazemināšanai. Uz 200 ml ūdens 0,5 tējkarotes žāvētu māllēpju drogu. Nostādināt un dzert pa pusglāzei pirms ēšanas. Māllēpju tēja lieliski palīdz arī kā atklepošanas līdzeklis. Dažreiz temperatūra mēdz būt tik augsta, ka tā jāpazemina nekavējoties. Īpaši zīdaiņiem, ja temperatūra pārsniedz 38 grādus. Pieaugušajiem un vecākiem bērniem nav strauji jāsamazina temperatūra, ja tā nepārsniedz 38 grādus. Vairums medicīnas ekspertu norāda, ka drudzis palīdz cīņā ar infekciju.