Pirmā seksuālā pieredze: kā tā iespaido cilvēku

Pirmā seksuālā pieredze: kā tā iespaido cilvēku

Pēc psihologu un seksopatologu domām, pirmā seksuālā pieredze parasti atstāj iespaidu uz visu cilvēka dzīvi. Un tas attiecas ne tikai uz dzimumattiecībām un personīgās dzīves sfēru.

Slazds pusaudžiem

Pēc ekspertu domām, ja pirmā seksuālā pieredze ir bijusi neveiksmīga, tas var negatīvi iespaidot visu cilvēka turpmāko intīmo dzīvi. Tie, kas piekrituši pirmajam seksam agrīnā vecumā, bieži visai vāji stādās priekšā, ko sagaidīt no pirmās pieredzes, kā reaģēt uz to vai citu situāciju. Bieži vien viss notiek ne visai komfortablos apstākļos (piemēram, ASV pusaudži bieži zaudē nevainību uz automašīnas aizmugurējā sēdekļa). Bieži pirmās tuvības brīdī partneri atrodas alkohola vai pat narkotiku reibumā. Tāpēc sajūtas var izrādīties nepatīkamas, bet meitenēm viņu fizioloģisko īpatnību dēļ arī sāpīgas. Negatīvās emocijas ir spēcīgākas, ja starp partneriem nav mīlestības vai vismaz pievilcības. Mēdz būt, ka meitene tam piekrīt tikai puiša spiediena rezultātā (tā nav obligāti vardarbība), baidoties viņu zaudēt, vai tāpēc, ka tā dara visas viņas draudzenes. Tas var novest pie tā, ka turpmāk viņa nevēlēsies nedz seksu, nedz arī attiecības ar vīriešiem. Un, ja arī viņa stāsies attiecībās, tad gūt baudu tajās viņai būs grūti. Arī puišiem nenākas viegli. Piemēram, pieredzes trūkuma dēļ viņiem var iestāties priekšlaicīga ejakulācija. Nākošajā reizē viņi baidīsies no situācijas atkārtošanās, un bailes var novest pie problēmām ar potenci, kā arī attiecībās ar sievietēm kopumā.

Saikne starp pirmo seksuālo pieredzi un panākumiem

Teksasas universitātes pētniece Peidža Hārdena veica pētījumu ar mērķi noskaidrot, vai pastāv saikne starp pirmās seksuālās pieredzes laiku un cilvēka uzvedību personīgajā dzīvē - piemēram, tendenci uz precēšanos vai uz kopdzīvi neprecoties, partneru skaitu, kā arī apmierinātību ar attiecībām. Tika noskaidrots: jo vēlāk cilvēks stājās pirmajās intīmajās attiecībās, jo labāki bija indivīda sasniegumi izglītībā un augstāki ģimenes ienākumi pieaugušā dzīvē. Kā arī retāk stājās laulībā un līdz ar to viņiem bija mazāk seksuālo partneru. Un, ja tomēr apprecējās vai bija atraduši pastāvīgu partneri, tad parasti bija vairāk apmierināti ar attiecību kvalitāti. Tas tika izskaidrots ar to, ka, jo vēlāk notiek pirmā seksuālā pieredze, piemēram, 19 gados un vēlāk, tad cilvēks ir daudz izvēlīgāks potenciālā partnera meklējumos. Vai arī viņa dzīves pieredze mudina būt uzmanīgākam, izvēloties partneri.

Kā pirmo seksuālo pieredzi padarīt veiksmīgāku?

Vairākums speciālistu uzskata, ka tam, lai pirmā seksuālā pieredze izrādītos vairāk vai mazāk veiksmīga, pirmām kārtām ir nepieciešama emocionālā gatavība. Nevajadzētu stāties dzimumattiecībās tikai tāpēc, ka “ir pienācis laiks” vai tā dara visi draugi. Nevajadzētu arī cerēt, ka pirmā reize izdosies ideāli. Tā notiek ļoti reti. Vislabāk būtu, ja tas notiktu jums ierastā atmosfērā ar cilvēku, kuru jūs labi pazīstat un pret kuru jūtat ja ne mīlestību, tad vismaz simpātijas. Pirms tam var izdzert glāzi vīna, taču pārspīlēt ar alkoholu nevajag. Neaizmirstiet par kontracepciju. Nevēlama grūtniecība var iestāties arī pirmā dzimumakta laikā, par venēriskajām slimībām nemaz nerunājot.

Kā rāda prakse, viss notiek daudz veiksmīgāk, ja partneris ir maigs un uzmanīgs. Un, pat ja kaut kas noiet greizi, nevajag uz to ieciklēties. Atveriet sevi jaunai pieredzei, meklējiet kvalitatīvas attiecības un nekautrējieties griezties pēc palīdzības pie speciālista.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!