Osteoporoze: Kā mūsu ķermenis kļūst trausls.

Osteoporoze: Kā mūsu ķermenis kļūst trausls.

Runa būs par osteoporozi. Kalcijam jānokļūst kaulos, tādēļ organisms to saņem kopā ar barību un no kuņģa nokļūst asinīs.

Par kalcija uzsūkšanos atbild vitamīni D un K2. Kad šo vitamīnu līmenis ir nepietiekams, kaļķis nespēj uzsūkties un nokļūt kaulos.

Osteoporoze : Kā mūsu ķermenis kļūst trausls?

Osteoporoze ir bīstama ar to, ka attīstās pakāpeniski un tai nav nekādu ārīgu izpausmju.

Tāpēc cilvēkam, kas sirgst ar šo slimību, ilgstoši nav nekāda priekšstata par to, ka šāda liksta to piemeklējusi.

Kaulu audi ir dinamiska struktūra.

No paša dzimšanas brīža cilvēka kauli intensīvi aug: mūsu kaulu masas maksimums sasniedzams līdz ar 30 gadu vecumu, bet ap 40 gadiem jau sāk darboties tā zuduma mehānisms.

Vai iespējams pretoties šim fizioloģiskajam procesam? Vai arī tas ir nenovēršams? Mēģināsim tikt skaidrībā.

Viss par osteoporozi.

Osteoporozes saslimšanu raksturo kalcija zudums kaulos. Problēma attīstās gadiem, slēpti un nekādi neliecina par sevi.

Kādi ir osteoporozes iemesli un simptomi un vai iespējams panākt to, lai kauli vienmēr būtu stipri un veseli?

“Porainie”kauli

Par kalcija mikroelementa akumulāciju kaulos ir atbildīgi dzimumhormoni. Sievietēm tie estrogēni, vīriešiem – estrogēni un testosterons. Kalcijam jāiekļūst kaulos, tāpēc tas sākumā nonāk kuņģī ar pārtikas produktiem un no kuņģa tiek novadīts asinīs. Kalcija uzsūkšanos kontrolē vitamin D un K2. Ja vitamīnu rādītājs ir nepietiekams, kalcijs nevarēs uzsūkties un nenokļus kaulos.

Kalcija samazinājuma reakciju asinīs norāda parattormona sekrēcijas aktvizēšanās. Parattaormona rādītāja pieaugums provoke kaulu audu sabrukumu, kalcija atbrīvošanos un tā rādītāju stabilizāciju asinīs.

Tas nozīmē, ka vitamīnu D un K2 klātbūtne iespaido to, vai kauls būvējas, vai arī tiek pakļauts sairšanai. Vājā dzimuma pārstāvēm estrogēnu rādītāju krass samazinājums izsauc kalcija zudumu un kaulu audu sabrukums notiek aktīvāk. Šī iemesla dēļ dāmām biežāk notiek kaulu lūzumi.

Skeleta kauli nepārtraukti aug.

Šajā gadījumā tā dēvētās "kaulu pārveidošanas" laikā vecie kaulaudi tiek aizstāti ar jauniem. Kauli paliks stipri, kamēr būs līdzsvars starp to sabrukšanu un atjaunošanos. Ja rodas osteoporoze, tiek iznīcināts vairāk kaulaudu, nekā tie spēj atjaunoties, un tiek zaudēta kaulu masa - kauli iegūst porainību.

Kaulu masas samazināšanās osteoporozes gadījumā ir lēns process, kas norit bez simptomiem. Tāpēc sievietes pat nedomā, ka viņiem attīstās osteoporoze, līdz rodas pirmais lūzums.

Kaulu audu nostiprināšana

Pareizs uzturs

Ir nepieciešams kontrolēt vajadzīgā proteīna, kalcija un D vitamīna daudzuma uzņemšanu. D vitamīns palīdz absorbēt kalciju no pārtikas. Norādītais vitamīns stiprina imūnsistēmu un muskuļus. Olbaltumvielas darbojas kā celtniecības materiāls kaulu audu veidošanai. Eksperti iesaka uzturā iekļaut liesu gaļu, mājputnu gaļu, olas, sieru, riekstus.

Maksimālais kalcija mikroelements ir atrodams sezama, siera, pilnpiena, žāvētu vīģu, zaļo dārzeņu, jogurta sastāvā. Kalcija zudumi palielinās, lietojot sāli, cukuru un kafiju.

Ar augstu D vitamīna saturu izceļas šādi pārtikas produkti: zivju eļļa, lasis, mencas aknas un daži citi zivju veidi.

Ieteicamas ir arī fiziskās aktivitātes.

Mērenas aktivitātes, piemēram, pastaigas, skriešana, pozitīvi ietekmēs vispārējo ķermeņa stāvokli. Pastaigas laikā ir ārkārtīgi svarīgi kontrolēt stāju. Piemērota ir arī aerobika, dejas, joga, peldēšana. Peldēšanas procesā tiek iesaistītas galvenās muskuļu grupas, tiek aktivizētas sirds funkcijas, pazeminās asinsspiediens, aktīvi darbojas plaušas, samazinās spiediens uz mugurkaulu un locītavām.

Saules vitamīns polāro reģionu iedzīvotājiem.

Ziemeļu iedzīvotājiem ir ievērojama osteoporozes tendence. D vitamīns, kas nepieciešams kalcija absorbcijai, galvenokārt tiek iegūts no tiešiem saules stariem. Tāpēc mērenajos un polārajos reģionos saules gaismas iedarbības leņķis ir mazs, un saulainu dienu skaits ir mazāks. Šis fakts ir sliktas kalcija uzsūkšanās un kaulu masas samazināšanās rezultāts. Sekas ir osteoporozes rašanās. No tā izriet, ka D vitamīns jālieto kopā ar pārtiku un preparātu veidā.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!