Omega 3 un omega 6: kas jāzina par taukskābēm un kādēļ tās mums ir tik nepieciešamas?

Omega 3 un omega 6: kas jāzina par taukskābēm un kādēļ tās mums ir tik nepieciešamas?

Lai saglabātu ādas veselību un elastību organismam nepieciešamas pārtikas produktos sastopamās taukskābes. Tās piedalās smadzeņu metabolismā un ķīmiskajās reakcijās, nervu impulsu pārraidē. Kopā ar olbaltumvielām un ogļhidrātiem savienojumi ir celtniecības materiāls matu šūnām, nagiem un muskuļiem. Ir pierādīta transtaukskābju bīstamība- tās var provocēt onkoloģiskas saslimšanas, agrīnu infarktu vai insultu. Bet dietologi iesaka neizvairīties nodabīgajiem taukiem, kas sastopami pārtikas produktos. Veselības saglabāšanai svarīgi ievērot līdzsvaru, mērenību un dažus noteikumus ēdiena pagatavošanā.

Taukskābju veidi

Dažādās koncentrācijās tauki satopamas ikvienā dzīvnieku valsts izcelsmes produktā. Sadaloties tie veido taukskābju molekulas- galveno enerģijas un vitalitātes avotu. Tās ir svarīga asinsvadu sieniņu, smadzeņu membrānu un muskuļu šķiedru sastāvdaļa. Pārpalikums uzkrājas kā tauku rezerves.

Galvenie taukskābju veidi:

  • Piesātināto taukskābju tauki-vairāk sastopami dzīvnieku taukos, produktos ar augstu tauku saturu( speķis, pārstrādāti gaļas produkti, kūpināta gaļa),kā arī piena taukos un sviestā. Tie atšķiras ar blīvāku struktūru. Bieži lietojot, tie var kļūt par asinsvadu un audu elastības zuduma cēloni un tiek nogulsnēti holesterīna plāksnīšu veidā.
  • Mononepiesātināto taukskābju tauki – galvenokārt atrodami augu eļļās (olīvu, rapšu, zemesriekstu), avokado, olīvēs, riekstos, saulespuķu sēklās. Tie viegli uzsūcas organismā, noderīgi mērenai lietošanai bez termiskas apstrādes.
  • Polinepiesātināto taukskābju tauki ir gan augu eļļās, gan zivīs, īpaši treknajās,olās, gaļā. Aizsargā no vēža veidošanās, uzlabo asinsvadu tonusu, smadzeņu darbību.

Dietologi brīdina, ka tauku daļai ikdienas uzturā jābūt ne vairāk kā 30%. Pārmērības pārvēršās liekajos kilogramos un centimetros jostasvietā.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!