Neviens nesaslimst aukstuma dēļ. Bērniem ir jāiet ārā, īpaši ziemā
Neviens neslimo tāpēc, ka ārā ir auksts laiks. Tieši otrādi, ārā pavadīts laiks, īpaši rudenī un ziemā, dod veselu rindu priekšrocību, īpaši bērniem. Tas nāk par labu gan fiziskajai, gan emocionālajai veselībai.
Nav svarīgi, vai tā ir ziema vai vasara – ja bērns neslimo, viņam nav jāpavada visa diena slēgtā telpā.
“Vecāki bieži vien domā, ka tad, kad temperatūra pazeminās un saule paslēpjas aiz mākoņiem, bērniem labāk sēdēt istabā, taču tas nebūt nav tā!”, - saka Monika Kastanjeti, Triestes Veselības centra (Itālijā) psiholoģe un trenere.
Viņa apgalvo, ka tas nav ieteicams “ ne no veselības viedokļa, ne no bērna vispārējo vajadzību un viņa fizisko un psiholoģisko iespēju un attīstības viedokļa”.
Svaigs gaiss un veselība
“Tiksim skaidrībā ar mītu par to, ka mēs saslimstam no aukstuma, - saka pediatre Laura Reali, - paralēli tam, ka notiek klimata izmaiņas un ar to saistītā globālā sasilšana, ļoti aukstie laika periodi saīsinās, un ideja par to, ka aukstums mūs ietekmē, paliek pagātnē.”
Atklātā vide ievērojami pazemina slimību izplatīšanās iespējamību.
“Apsildāmos apstākļos un slēgtās telpās, tādās kā skolas un bērnudārzi, vīrusi un baktērijas vairojas un kolektīvisms ir tas, kas palielina vīrusa vairošanās un nodošanas tālāk iespējamību no viena bērna otram.”
Svaigā gaisā to izdarīt ir daudz sarežģītāk, tāpēc speciālisti uzskata, ka pat gada aukstajā laikā bērniem bērnudārzā un sākumskolā daļa laika jāpavada ārā.
Bez tam, dabiskā saules gaisma palīdz izstrādāt vitamīnu D, kurš ir ļoti svarīga infekciju profilaksei un kalcija apmaiņai organismā.
Jā, ziemā saules ir mazāk, bet pat mazliet ir labāk nekā nekas.
Ideāla vieta rotaļām svaigā gaisā ir parks. Bērni, kas pavada savu brīvo laiku svaigā gaisā vairāk kustās un mazāk laika pavada pie televizora un datora.
Vecākiem, kuri uzskata, ka piesārņotais gaiss var kaitēt bērnam, pediatriem ir slikti jaunumi – alergēni, vīrusi un baktērijas daudz vairāk cirkulē tieši slēgtās telpās.
Bez tam, rotaļas un spēles svaigā gaisā ir nepieciešamas bērna augšanai. Un bērnam, ejot ārā, nevajag vilkt mugurā visu, ko var atrast skapī.
Viņiem ir jānēsā ērts apģērbs dažās kārtās, lai viņi varētu kaut ko novilkt vai uzvilkt, atkarībā no gaisa temperatūras izmaiņām.
Mēs ļoti labi zinām, ka bērniem patīk lēkāt pa peļķēm un vārtīties sniegā. Arī tam ir risinājums – ūdens necaurlaidīgās drēbes.
Un kā gan bērns iemācīsies pielāgoties apkārtējai vide, ja nekad nebūs izjutis ne aukstumu, ne vēju, ne ūdeni?