“Negribu izvēlēties starp mīlestību un draudzību”
Man ir attiecības ar cilvēku, kurš mīl mani, taču es gribu ar viņu būt draugos un nevēlos tuvību. Un tādēļ jūtos vainīga, jo viņš visādi cenšas manis dēļ, rūpējas, mīl un gaida, bet es nespēju atbildēt uz viņa jūtām. Un arī piespiest sevi nevēlos. Ar partneri esmu atklāta, taču viņš uzskata, ka atbildes jūtas atnāks vēlāk. No vienas puses, man ar viņu ir ērti, bet no otras es pastāvīgi jūtu viņa iekāri, kuru es nevaru apmierināt. Attiecības pēdējos divos gados man attīstās pēc viena scenārija. Sākumā iemīlēšanās, kaisle, taču man pēc nedēļas viss beidzas, un es saprotu, ka vēlos būt draugos, bet partneris ir “uzķēries”. Manā dzīve ir bijušas spēcīgas jūtas. Es mīlēju vienu cilvēku, taču viņš man meloja, ar citu man bija kaislība, bet pēc 5 gadiem tā pārtapa draudzībā. Ar trešo es nespēju atklāties, jo mēs pārāk dažādi uztvērām attiecības, lai gan pievilkšanās bija milzīga, bet sekss - ideāls. Tagad es atkal vēlos mīlestību, kaislību un draudzību ar vienu cilvēku, taču sastopu tikai tādus, no kuriem varu saņemt tikai kaut ko vienu. Kā lai pārtraucu dzīvot pēc apnikušā scenārija? Kā pārstāt justies vainīgai?
Anna, 37 gadi
Anna, es saprotu, ka jums ir smagi. Jūsu situācija liek padomāt vienlaicīgi par vairākām tēmām, un tāda analizēšana palīdzēs jums izprast notiekošā iemeslus. Jūs jūtieties vainīga, ka nespējat atbildēt uz partnera jūtām, taču patiesībā jūs vainojat sevi par savām vajadzībām, jūtām, vēlmēm, par to, kāda jūs esat. Otrs cilvēks jums sniedz to, ko spēj un vēlas viņš - tā ir viņa vēlēšanās, jūs nespiedāt viņu to darīt, un tātad vainot sevi nav, par ko.
Viņš uzskata, ka jūsu jūtas atnāks vēlāk, un arī jūs gribat tam ticēt. Taču sevi nepiemānīsi. Šīs attiecības jums ir “drošs patvērums” no iespējamām sāpēm, kuras jūs izjutāt, kad mīlējāt pati.
Vai jūs izprotiet savas vajadzības un vērtības? Kad jūs satikāt cilvēku, pret kuru jums bija seksuāla vēlēšanās, bet pārējo puzli salikt neizdevās, - kādēļ jūs tomēr uzsākāt attiecības? Kāda bija jūsu rīcība? Kad uzzinājāt par meliem, ko darījāt? Kādu jūs redzējāt savu partneri?
Mīlestība ir dzīvas jūtas. Ar gadiem tā neizbēgami transformējas. Lai mīlestība nepārvērstos vienkārši draudzībā, ir jāturpina personības attīstība un un kopīgi jāattīsta attiecības. Ir svarīgi pamanīt, kad jūs partnerī nesaskatāt vairs mīlnieku, bet redzat tikai draugu. Kādos brīžos tas notiek? Attiecību atdalīšana no savām ilūzijām - tas nav viegls ceļš, taču tieši tas mums palīdz izvēlēties piemērotu partneri.
Kamēr jūs jūtieties vainīga par to, ka sargājat savas personīgās robežas, izpaudiet sevi un savas vajadzības, atrast pilnvērtīgas attiecības būs grūti. Jo, lai tās atrastu, vispirms ir jāiemācās ieraudzīt to, kas jums der, un aiziet no tā, kas nav priekš jums.
Savstarpējas un mīlošas attiecības - tās ir nobriedušas attiecības, tas ir darbs, un pirmām kārtām jau pašam ar sevi kā personību. Pieauguši, nobrieduši partneri dziļi izprot sevi un ir gatavi izprast otru.
Bet, lai izietu no scenārija, kas pastāvīgi atkārtojas, iesaku jums analizēt visu augstākminēto un vērsties pie speciālista.