Ko darīt, ja kāds jums līdzās šķauda vai klepo
Tuvojas gripas un saaukstēšanās sezona, un tas nozīmē, ka pavisam drīz, atrodoties sabiedriskās vietās, jūs ik uz soļa sastapsiet klepojošus un šķaudošus cilvēkus, baidoties un domājot par to, vai tik viņiem nav COVID-19. Lai jūs nekristu panikā, speciālisti tādās situācijās iesaka izpildīt trīs vienkāršus soļus, kuri jūs pasargās papildus, ja blakus gadīsies slims cilvēks.
Līdz ar gaisa temperatūras pazemināšanos neizbēgami arvien vairāk cilvēku mums līdzās sāks klepot un šķaudīt. Ir skaidrs, ka ar aci neviens nevarēs noteikt, ir viņam koronavīruss vai nav, tāpēc tuvākajos mēnešos mums visiem nāksies pielikt īpašas pūles, lai pasargātu sevi un savus tuviniekus no inficēšanās.
Mount Sinai slimnīcas medicīnas skolas pasniedzējs profesors Devids Šērmans sniedz dažus padomus, kas ļaus samazināt inficēšanās risku šoziem. Pēc viņa teiktā, ja jums ir sanācis nokļūt paaugstināta riska situācijā, kad cilvēks sāk klepot un šķaudīt gluži jums blakus, ir nekavējoties jāaiztur elpa, lai neieelpotu izlidojušos siekalu pilienus un sīkākas daļiņas, tā sauktos aerosolus. Pēc tam jāpagriežas uz citu pusi un jācenšas ātrāk pamest šo vietu.
Un tā, atkārtosim vēlreiz pa punktiem:Ja kāds jums blakus šķauda vai klepo, jums ir jāveic trīs darbības pēc kārtas:
- 1.Nekavējoties aizturiet elpu, pie tam, drošības labad tiek ieteikts cieši sakniebt lūpas;
- 2.Pagrieziet galvu uz pretējo pusi no klepojošā cilvēka;
- 3.Centieties pēc iespējas ātrāk atstāt šo vietu, kur gaisā, iespējams, ir nonākuši vīrusus saturošie pilieni.
“Kad mēs šķaudam vai klepojam, tad pamanām tikai lielās siekalu vai krēpu piles, kas nāk no mūsu mutes, bet sīko daļiņu mākonis paliek mūsu acij neredzams. Bet tas nenozīmē, ka to nav! - skaidro zinātnieki. - Vismazākās no tām spēj pārvietoties ļoti lielā attālumā”.
Protams, šo soļu izpildīšana jums nenodrošinās 100% aizsardzību no COVID-19, taču tas vismaz palīdzēs samazināt vīrusu daudzumu, kam jūs tiksiet pakļauti, ja cilvēks, kas atrodas jums līdzās, ir koronavīrusa infekcijas nēsātājs. Ņemiet vērā, jo ilgāk jūs atrodaties vīrusus saturošajā mākonī, jo vairāk tiem ir iespēju nokļūt jūsu organismā.
Un, protams, ka visi šeit uzskaitītie soļi neaizvietos infekcijas profilakses pasākumus, kuri jums būtu jāveic ikdienā: sociālā distancēšanās, roku higiēnas ievērošana, antiseptiķu lietošana, izvairīšanās no lieliem cilvēku pūļiem, sevišķi slēgtās telpās.
Tāpat arī atgādinām jums, ka šogad sevišķi svarīgi ir neaizmirst potēties pret gripu, jo pastāv iespēja saslimt ar koronavīrusu un gripu vienlaicīgi. Un šāds savienojums spēj spēcīgi iedragāt pat veselīgu un spēcīgu organismu, pat līdz letālam iznākumam.