Dārzs
Četri labākie dabiskie mēslojuma veidi zemenēm
Paralēli jau gatavajiem “piebarojumiem” daudzi mazdārziņu īpašnieki gatavo un izmanto dažādus tautas līdzekļus, lai iegūtu labāku zemeņu ražu. Jau no seniem laikiem ir zināms, cik milzīgu lomu spēlē organiskais materiāls, tam tiek izmantoti vistu mēsli, kūdra, dažādu nezāļu uzlējumi un pat pārtikas atlikumi.
- Vistu mēsli zemenēm ir ļoti noderīgi ar to, ka tajos ir augsts slāpekļa saturs. Bez tā nebūs iespējams iegūt lielas, sulīgas un saldas ogas. Vistu mēsli zemeņu piebarošanai tiek izmantoti šķidrā veidā. Litrs mēslu uz 10 litriem ūdens, lai nesadedzinātu stādus, šķīdumam jānostāvas trīs dienas.
- Interesants ir vēl viens piebarošanas veids. Tā ir zemeņu mēslošana ar skābpiena produktiem, piemēram ar sūkalām. Ir zināms, ka piens satur minerālvielas, slāpekli, kalciju, sēru, fosforu un vairāk kā 19 svarīgas aminoskābes. Zemenēm viegli skāba vide ir vislabvēlīgākā, lai attīstītos un dotu labu ražu. Un šajā gadījumā augsnes piebarošana ar skābpiena produktiem ir vislabākais veids, kā zemi padarīt tieši tādu. Iesaka skābpiena produktus sajaukt ar pelniem, mēsliem un organisko mēslojumu. Ja ik pa laikam apsmidzināt zemenes ar šo maisījumu, tad uz ilgu laiku var atbrīvoties no dažādiem kaitēkļiem.
- Piebarojums, kas pagatavots no maizes, ļoti labvēlīgi ietekmē zemenes. Mazdārziņu īpašnieki apgalvo, ka ogas ļoti labi reaģē uz piebarojumu, kas gatavots uz rauga bāzes. Šo piebarojumu ir ļoti vienkārši pagatavot. Kaltēta maize tiek izmērcēta ūdenī, līdz tā sāk rūgt, apmēram 6 – 10 dienas. Iegūtais šķidrums tiek atšķaidīts ar ūdeni attiecībā 1:10. Raugs rada labvēlīgu vidi zemeņu augšanai, pateicoties rauga sēnei augsne kļūst skāba un ogas saņem nepieciešamo barošanu. Šis piebarojums ļoti labi noder lielu ogu iegūšanai.
- Daudziem dārzu īpašniekiem nātre ir viena no lielākajām ienaidniecēm, bet tieši tā var kalpot par labu mēslojumu. Tā ir kā dziedinošs eliksīrs ogām. Pagatavot to ir ļoti vienkārši – jāsavāc pēc iespējas vairāk nātru, jāieliek tās mucā vai kādā citā ietilpīgā traukā, jāaplej ar ūdeni, labi, ja tas būtu lietus ūdens, pa virsu uzlikt slogu un sietu. Divas reizes dienā nātru ūdens rūpīgi jāsamaisa. Pirms apliet zemenes, nātru šķīdums jāatšķaida ar ūdeni 1:20. Nātru šķīdums satur viegli pārstrādājamu kāliju un slāpekli un augsnē pēc apstrādes ar šo šķīdumu parādīsies vairāk sliekas, kas irdinās zemi.