Kāpēc tomātiem dzeltē lapas

Kāpēc tomātiem dzeltē lapas

Ko darīt, ja tomātiem dzeltē un kalst lapas? Kas tam par iemeslu?

Kāpēc uz tomātu lapām uzrodas dzelteni plankumi? Vai ir nozīme tam, uz kurām - augšējām vai apakšējām - tie parādās? Par to visu lasiet mūsu rakstā.

Kāpēc dzeltē tomātu lapas siltumnīcā

Ja jūsu tomātiem apakšējās lapas sākušas dzeltēt un kalst, iemesls slēpjas vienā no sekojošām problēmām: Jūs neievērojat laistīšanas režīmu. Kā pārmērīga, tā arī nepietiekama mitrināšana ir vienlīdz bīstama tomātiem. Kad augsne ir izžuvusi, laistiet tomātus mēreni. Atjaunojot optimālo apūdeņošanas režīmu un regulāri irdinot augsni, tomāti ātri atgūsies.

Tomāti slimo. Tomātu lapas kļūst dzeltenas pie fuzariozes vai citām slimībām. Lai glābtu ražu, ir laikus jāatpazīst slimība un jācīnās ar to.

Augiem trūkst mikroelementu un minerālvielu. Iespējams, ka jūsu tomātiem vienkārši ir nepieciešams piebarojums. Augļu nobriešanas periodā tomātiem ir nepieciešams kompleksais slāpekļa mēslojums.

Zināšanai!

Tomātus var apstrādāt arī ar tautas līdzekļiem. Piemēram, ar ārstniecības tauksaknes lapu un sakņu uzlējumu. Tauksaknes lapu uzlējumu (1 kg uz 10 l ūdens, ļaut ievilkties 4-5 dienas) sajauc ar nelielu daudzumu tauksaknes sakņu novārījumu. Iegūto koncentrātu atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:3 un apsmidzina vai aplaista tomātu krūmus. Uz katriem 2-3 m izlieto spaini šķīduma.

Tomātiem ir bojāta sakņu sistēma. Šai problēmai var būt par iemeslu gan dažādi kaitēkļi, kas ēd saknes, gan arī tas, ja jūs nejauši pie stādīšanas vai irdināšanas paši esat traumējuši sakņu sistēmu.

Ja pie vainas ir mehānisks sakņu bojājums, lapu dzeltēšana ir saistīta ar to, ka augs visus spēkus atdod jaunu pakārtoto sakņu veidošanai. Tiklīdz sakņu sistēma atjaunosies, lapas atkal kļūs veselas un zaļas.

Bet, ja saknes ir sabojājuši kaitēkļi, nekavējoties “jāpiesaka karš” nelūgtajiem viesiem.

Pārāk liels mitrums siltumnīcā. Tomātiem siltumnīcā optimālais mitruma līmenis ir 60-70%. Ja gaiss ir pārāk mitrs, lapas var sākt dzeltēt un pūt. Īpaši tad, ja temperatūra siltumnīcā nokritīsies zemāk par ieteicamo.

Kāpēc dzeltē tomātu lapas atklātā augsnē

Pārsvarā tomātiem, kas aug atklātā augsnē, lapas dzeltē to pašu iemeslu dēļ, kā siltumnīcā augošajiem, taču ir dažas nianses.

Zema gaisa temperatūra. Šo problēmu praktiski nezin siltumnīcas tomāti, bet āra tomāti tomēr var apsalt pie zemākām temperatūrām, un tāpēc lapas dzeltē.

Slimību un kaitēkļu radītie bojājumi. Fuzarioze, kā arī citas tomātu slimības var radīt lapu dzeltēšanu. Bez tam šī problēma var liecināt par to, ka auga saknes ir kaitēkļu bojātas.

Nepietiekama laistīšana. Ja ārā ir karsts un sauss laiks, un tomāti nesaņem pietiekamu mitruma daudzumu, lapas sāk dzeltēt.

Pārlieks mitrums. Pārlieka laistīšana arī ir bīstama, un tā var radīt dzeltenus plankumus uz tomātu lapām.

Mikroelementu un minerālvielu deficīts augsnē. Barības vielu, īpaši slāpekļa un kālija, trūkums var būt par iemeslu dzeltēšanai. Lai lapām atgrieztu zaļo krāsu, ir nepieciešams piebarot tomātus ar komplekso minerālmēslojumu.

Sakņu bojājumi. Ja jūs tomātu stādu saknes esiet bojājuši pie stādīšanas vai irdināšanas, lapas uz neilgu laiku var kļūt dzeltenas, bet tiklīdz izveidosies jaunas saknītes, veselīgā lapu krāsa atgriezīsies.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!