Cik kaitīgas bērnu acīm ir planšetes un telefoni?
Cik daudz ir par daudz?
Līdz bērna 2 gadu vecumam telefoni, plnšetes un datori nebūtu jālieto vispār. Lielākiem nekaitēs 1-2 stundas dienā. Pusaudžiem mācoties un atpūšoties noteikti šis laiks būs ilgāks. Galvenais, lai viņi pie ierīcēm nepavadītu cauras dienas un tiktu ieturētas pauzes!
Kad acīm slodze ir par lielu, bērni var sūdzēties par acu nogurumu, sāpēm, dubultošanos, neskaidru attēlu, jutīgumu pret gaismu, dažkārt var būt galva, kakla un plecu sāpes.
Kas kaitē redzei?
Lai nodrošinātu skaidru attēlu un smadzenes to spētu interpretēt, acis nepārtraukti pielāgojas dažādiem attālumiem. Pēc planšetes, telefona vai datora ilgstošas lietošanas acu saspringuma dēļ var b;ut grūtības fokusēties uz citiem objektiem.
Papildus slodze acīm ir ļoti mazi attēli un burti, kā arī pārāk spilgts, kontrastains vai gluži pretēji - blāvs, tumšs un neskaidrs attēls. Svarīgi, lai uz ekrāna neveidotos gaismas atspulgs.
Lietojot telefonu, planšeti vai datoru, cilvēku mirkšķina apmēram 2 reizes mazāk nekā parasti. Lai acis justos komfortabli, tas būtu jādara 12 - 15 reizes minūtē.
Ja vecākiem ir tuvredzība, ļoti iespējams ,ka arī bērniem ar laiku tā būs. Aizraušanās ar datoriem, planšetēm un telefoniem var palielināt tuvredzīvas progresijas risku.
Kā pasargāt acis?
20 sekundes jāskatās 20 pēdu attālumā ( 6metri) ik pēc 20 minūtēm.
Jāpavada ik dienas divas stundas brīvā dabā, turklāt, bez elektroniskajām ierīcēm- tas samazina tuvredzības progresijas risku.
Grāmatu lasīšana vai zīmēšana neatpūtina acis - skatiens, tāpat kā lietojot ierīces, ir vērts uz objektu nelielā attālumā.
Atgādiniet bērniem mirkšķināt.