Brīnījos, kāpēc dārzkopji sasien ķiplokus. Tagad daru tāpat

Brīnījos, kāpēc dārzkopji  sasien ķiplokus. Tagad daru tāpat

Ķiploki ir garda un veselīga dārza dāvana, kam piemīt specifisks aromāts. Tos audzējot, tiek izmantotas dažādas metodes, tomēr dažas no tām var izraisīt smaidu. Daži dārzkopji mēdz sasiet ķiploku lapas, kas dobi padara visai ērmotu. Toties raža gan ir iespaidīga!

Kāpēc nepieciešama sasiešana

Savlaicīga ķiploka lakstu sasiešana ir nepieciešama tādēļ, lai barības vielas no zaļās daļas pārietu uz sīpolu. Ķiploku specifika ir tā, ka tiem turpinās lapu augšana arī aktīvas sīpola veidošanās fāzē, un tādēļ galviņa pietiekošā daudzumā nesaņem vitamīnus un minerālvielas - daļa no tiem pāriet nelietderīgajos lakstos.

Taču, ja ķiploki tiek audzēti sēklai, tad lakstus sasiet nevajag.

Procedūru veic 5-7 dienas pirms ražas novākšanas, rezultātā vajadzētu sanākt savdabīgiem, ne pārāk stingriem mezgliem.

Darbību secība

Pirms sasiešanas procedūras ir jāapgriež dzinumi, bet griezuma vietas jāapkaisa ar pelniem un jāļauj nožūt. Tālāk tiek veikta sasiešana. No vidus ņem dažus lakstus, tie jāsaņem kopā, jāsatin un jāsasien mezglā. Mezglu daudzums ir atkarīgs no loku garuma. Ja tie ir līdz 35 cm gari, pietiks ar vienu mezglu, bet, ja loki ir garāki, tad jāsien divi mezgli.

Lai nesavainotu rokas pret asajām lapām, strādāt vajadzētu cimdos.Tie pasargās rokas arī no sulas, kas var izraisīt alerģisku reakciju.

Termiņi un padomi

Ziemas šķirnes, kuras iestādītas rudenī, sāk sasiet jūnija vidū, 5-6 diennaktis pirms novākšanas. Pavasara šķirnes sien vēlāk, ne agrāk par augusta beigām, mezglus šajā gadījumā sasienot 7 diennaktis pirms novākšanas.

Pieredzējušu dārzkopju padoms: lai nekļūdītos ar termiņiem, ir jāpievērš uzmanība ķiploku lakstu stāvoklim. Sasiešanai gatavie laksti kļūst dzelteni, sāk sažūt un pakāpeniski liekties pie zemes.

Mezglu siešana nemaz nav obligāta, daži dārzkopji veiksmīgi lakstus sapin pīnēs. Arī lakstu bojājumi tad ir minimāli. Mīnuss ir tikai viens - jāpatērē vairāk laika un spēka.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!