Bērna valodas attīstības aizture. Neticiet ārstam, kurš to ārstē ar zālēm!

Bērna valodas attīstības aizture. Neticiet ārstam, kurš to ārstē ar zālēm!

Ārsti nereti saskaras ar divām absolūti pretējām vecāku attieksmēm pret bērnu. Pirmajā gadījumā vecāki ir ļoti satraukti: kad bērns divu gadu vecumā vēl nerunā, viņi trauksmes pārņemti. Jo pēc draudzenes teiktā, viņas mazulis šajā vecumā jau skaita dzeju.
Savukārt otri spītīgi cenšas neievērot problēmas bērna attīstībā, norakstot to uz iedzimtību vai bērna pārāk lēnīgo raksturu.

Bieži vien otrās grupas vecākus pārņem šausmas, kad ārsts uzstāda diagnozi – valodas attīstības aizture (VAA) un izsniedz recepti zālēm smadzeņu darbības uzlabošanai.

Valodas attīstības aizture

Dr. Komarovskis šādā gadījumā nekavējoties atteikties no tāda veida ārstēšanas. “Mani pārņem vilšanās, kāpēc tik daudz gadus rakstīt, veidot filmas, izlikt visu informāciju jebkuram pieejamās vietnēs, ja pēc tam jāredz, ka tas nevienu neinteresē. Šķiet, neskaitāmas reizes esmu rakstījis par to, ka valodas attīstības aizkavēšanos nevar izārstēt ar medikamentu palīdzību. Cik reizes neesmu brīdinājis par to, ja ārsts izraksta zāles, no kurām bērns sāka labāk runāt, - tas nav ārsts, tas ir šarlatāns?!”
Ārsts uzstāj, ka jānoskaidro valodas attīstības aiztures galvenais iemesls, un ārstēšana jāuzsāk jau balstoties tieši uz to: “ pirmkārt, jānoskaidro, ko jūs saprotat ar terminu “nerunā”. Nesaprot un nerunā; visu saprot un klusē; runā, bet neskaidri ( izrunā skaņas, bet neveido vārdus); izrunā atsevišķus vārdus, bet neveido teikumus.”
Jebkurā gadījumā, ja bērnam ir problēmas ar valodu, pirmkārt jānoskaidro, vai bērns labi dzird. Ja reakcija uz skaņu ir normāla – jāizslēdz ausu slimības kā iemesls valodas problēmām.

Ļoti reti, bet tomēr ir iespējams, ka nepietiekamai valodas attīstībai par iemeslu ir kāda smadzeņu slimība.
Ja bērnam ir novērots kaut kas no augšminētā, tad jāārstē pamatslimība, kas arī ir valodas attīstības kavētājs.
Jāvēršas pie neirologa, un jo ātrāk, jo labāk.

Ja bērns, kurš nerunā ir vesels, visu uztver, saprot, aktīvi komunicē ar apkārtējiem, atpazīst tuviniekus, tad līdz trīs gadu vecumam satraukumam nav pamata. Bet, ja viņš nesavieno burtus vārdā un vārdus teikumā, tad arī būtu jāvēršas pie neirologa.
Ja 3-4 gadus vecs bērns runā, taču ir grūtības ar dažu skaņu izrunu, jāvēršas pie logopēda. Bērna valodas grūtības var būt saistītas ar pavisam vienkāršu lietu – ar bērnu maz sarunājas.
Ja mazuli ikdienā pieskata mazrunīgi vectētiņš un vecmāmiņa, tad pilnīgi iespējams, ka viņam aizejot uz bērnudārzu, bērns atgūs nokavēto un sāks runāt normāli.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!