Stāsts par Latvijas realitāti
Latviešu un vācu uzņēmums nolēma rīkot kopīgas smaiļošanas sacensības, tā teikt, lai stiprinātu komandas garu un sadarbības partneru ciešākas nefomālas attiecības.
Abas komandas ilgi un cītīgi trenējās un tad, kad bija sasniegta vislabākā fiziskā forma, sarīkoja sacensības..... vācieši uzvarēja ar 1 km pārsvaru. Latviešu komanda bija pilnīgi demoralizēta. Pēc zaudējuma uzņēmuma augstākā vadība nolēma noskaidrot neveiksmes cēloņus.
Tika izveidota darba grupa, kuras uzdevums - sagatavot priekšlikumus komandas restrukturizācijai un citām nepieciešamajām izmaiņām. Pēc vairāku nedēļu cītīga darba atklāja, ka vācu komandā bija 1 stūrmanis un7airētāji, bet latviešu komandā -1 airētājs un 7 stūrmaņi. Latviešu uzņēmuma augstākā vadība nolīga konsultantu uzņēmumu, lai sagatavotu un veiktu komandas restrukturizācijas procesu. Saņemot iespaidīgu honoraru, ieviešot ISO 9001 un citus kvalitātes standartus, kā arī tirgus pētījumu rezultātā konsultantu uzņēmums secināja: pārāk daudz darbinieku latviešu uzņēmumā komandē un pārāk maz airē.
Pēc restrukturizācijas latviešu komanda izskatījās šādi:
- 4 stūrmaņi;
- 2 vecākie stūrmaņi;
- 1 stūrmaņu direktors un
- 1 airētājs.
Turklāt airētājam ieviesa individuālu efektivitātes rādītāju novērtēšanas sistēmu un paplašināja pienākumu loku, lai celtu viņa atbildības sajūtu.
Nākošajās sacensībās vācieši pārliecinoši uzvarēja ar 2 km pārsvaru. Latviešu uzņēmuma augstākā vadība nolīga konsultantu uzņēmumu, lai auditētu un novērtētu komandas efektiviti.
Rezultātā tika pieņemts lēmums likvidēt airēšanas komandu...airētāju kā galveno zaudējuma vaininieku atlaida no darba, visas tajā un nākošajā gadā plānotās investīcijas jaunas smailītes un airu iegādei atcēla. Stūrmaņiem izteica atzinību par pašaizliedzīgo darbu, bet ieekonomēto naudu nolēma izmaksāt augstākajai vadībai prēmijās.