5 padomi, kā aizmirst savu bijušo

5 padomi, kā aizmirst savu bijušo

Škiršanās ar partneri ne vienmēr norit gludi. Pat ja attiecības jau sen ir beigušās, atlaist situāciju nemēdz būt viegli. Kādi slazdi mums traucē pārvarēt pārdzīvojumus un atvērt savu sirdi jaunai pieredzei?

Daudzi cilvēki pēc savas pieredzes zina, cik mokoša var būt šķiršanās. Pat ja mēs ieklausāmies ekspertu ieteikumos, dvēseles līdzsvara atjaunošana prasa daudz vairāk laika, nekā jūs bijāt iedomājušies. Diemžēl nav tādas formulas, ar kuras palīdzību varētu aprēķināt, cik laika jums būs nepieciešamas, lai pārdzīvotu sāpīgo šķiršanos.

Dažādos pētījumos ir konstatēts, ka vairumam pietiek ar trim mēnešiem, lai aizmirstu savu bijušo partneri. Taču pēc pašiem pēdējiem datiem pusotrs gads ir minimālais termiņš, lai atgūtos. Šie skaitļi ir tikai statistika, kas diez vai varēs noteikt, cik laika būs vajadzīgs tieši jūsu gadījumā. Atjaunošanās pēc smagas šķiršanās var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem. Un nav svarīgi, vai tas ir bijis īstermiņa romāns vai ilgstošas attiecības. Tas, cik ātri mēs atgūsimies, ir atkarīgs no mums pašiem. Kas mums traucē atlaist situāciju? Kā ātrāk tikt galā ar pārdzīvojumiem?

1.Jūs esat pesimistisks un pārspīlējat traģēdijas apjomus

Mums ir raksturīgi pārspīlēt šķiršanās negatīvās sekas, kas tikai pasliktina emocionālo stāvokli. Piemēram, mēs sevi pārliecinām, ka bijušais partneris ir bijis vienīgais, un mums vairs nav lemts kļūt laimīgiem. Pesimistiskās domas paralizē apziņu, padarot mūs bezpalīdzīgus un nelaimīgus. Tās traucē pārvarēt traumatisko pieredzi un atlaist pagātni. Uz pārspīlēšanu tendētie pacienti sliktāk reaģē uz depresijas un citu psihosomatisko saslimšanu ārstēšanu.

Padoms: centieties mazāk domāt par slikto, sapņojiet uz domājiet par iespējām , kas jūs sagaida.

2.Jūs nodarbojaties ar sevis šaustīšanu

Mēs bieži notikušajā vainojam sevi un cenšamies tikt skaidrībā, kur esam pieļāvuši kļūdas un ko vajadzēja darīt citādāk. Tādas domas kaitē psihei, skaidro bestsellera “Dzīve turpinās’’ (‘’Life’s in Session!’) autors Robins H.C.: ‘’Kļūdainie spriedumi saglabājas atmiņā un kļūst par personības daļu. Mēs nomainām faktus pret savus viedokli un nespējam adekvāti spriest par to, kas noticis starp mums un partneri.’’

Ja mēs pastāvīgi iedomāsimies hipotētisko attiecību attīstības variantu, būs grūti pārvarēt šķiršanos un izmantot to, kā vērtīgu pieredzi personības izaugsmei.

Padoms: izbeidziet sevi mocīt ar domām: ‘’Ko es izdarīju nepareizi, un vai to varēja labot”.

3.Jūs negribat atzīt, ka viss ir beidzies

Lai atlaistu pagājušās attiecības, ir jāgrib to izdarīt, iesaka attiecību speciālists Kevins Darnē. Realitātē daudzi cer uz salabšanu. “Mums ir ieprogrammēti romantiski romāni un Holivudas filmas, uztverot šķiršanos kā pakāpienu tuvāk laimīgai kopīgai nākotnei, - saka Darnē. - Visiem patīk stāsti, kur partneri atgriežas viens pie otra pēc šķiršanās un emocionāliem satricinājumiem.” Taču, sapņojot par izlīgšanu, mēs tikai pasliktinām savu stāvokli un noslēdzamies no jaunas iepazīšanās.

Padoms: atstājiet vecās attiecības pagātnei, ierobežojiet kontaktus vai nejaušas tikšanās, izbeidziet sekot profilam soc.tīklos.

4.Attiecībās jūs esat pazaudējuši sevi

Ja attiecībās ar cilvēku mēs esam dzīvojuši daudzu gadu garumā, tad pēc šķiršanās izjūtam identitātes krīzi. Kas es esmu bez partnera? Psiholoģijas profesors un attiecību speciālists Harijs Levandovskis atzīmē, ka pēc ilgstošu attiecību pārtraukšanas cilvēkiem ir grūtāk atbildēt uz jautājumu “kas es esmu?” Viņi nejūtas pārlicināti par savu identitāti, nespēj saprast, kas viņi patiesībā ir.

Padoms: atrodiet jaunus vaļaspriekus, sāciet nodarboties ar to, ko agrāk nekad neesat mēģinājuši. Tas palīdzēs atkal atgūt sevi.

5.Jūs neesiet gatavi atzīt savas kļūdas

Draugi ir nepieciešami atlabšanai pēc sāpīgas šķiršanās. Grūtā brīdī ir svarīgi atrast cilvēku, kurš būtu gatavs atbalstīt un pacietīgi uzklausīt. Taču agri vai vēlu draugs var pateikt to, ko mēs nevēlamies dzirdēt (norādīt uz kļūdām vai apšaubīt mūsu argumentu loģiskumu) . Kritiskas piezīmes ir nepatīkamas, taču nevēlēšanās atzīt patiesību var izspēlēt ar mums ļaunu joku. “Tas ne vien traucē pārvarēt šķiršanās sāpes, bet ieprogrammē mūs uz šīm pašām kļūdām nākamajās attiecībās,’’ - saka ģimenes psihoterapeite Sāra Stanizeja.

Padoms: ar ieinteresētību uztveriet viedoki, kuram vēl pašreiz nepiekrītiet.

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!