4.jūnijā sākas Pētera jeb Apustuļu gavēnis: ko drīkst un ko nedrīkst darīt šajā periodā
Pētera gavēnis sākas tieši septiņas dienas pēc Svētās Trijādības svētkiem un noslēdzas 11.jūlijā.
Pētera gavēnis ir īpašs laiks gadā visiem kristiešiem. Ir jāzina, kas ir atļauts, un kas aizliegts gavēņa laikā, bet galvenais - tas ir šo noteikumu ievērošana.
Pētera gavēnis skaitās pirmais vasaras gavēnis. Tas sagatavo visus pareizticīgos nozīmīgajiem svētkiem. Gavēnis tika noteikts par godu svētajiem apustuļiem Pēterim un Pāvelam. Tas sākas tieši septiņas dienas pēc Svētās Trejādības svētkiem, bet noslēdzas 11.jūlijā.
Ko drīkst darīt Pētera gavēnī
Gavēņa laikā drīkst un pat vajag lūgties. Svētie apustuļi Pēteris un Pāvels sirsnīgi lūdzās no dienas dienā, un lai kļūtu līdzīgi viņiem, cienot viņu piemiņu, baznīca aicina ticīgos arī pastiprināti skaitīt lūgšanas. Tāpat ir jālasa Svētie raksti, kas veicina ticības nostiprināšanos un atbilžu atrašanu uz svarīgiem dzīves jautājumiem. Ne mazāk svarīga nozīme ir palīdzībai citiem. Protams, to darīt nav obligāti, bet, lai pasargātu sevi un savu dvēseli no sirdēstiem, vajadzētu būt labsirdīgākiem pret cilvēkiem.
Pētera gavēņa laikā ir svarīgi svavu dvēseli turēt pieteicībā un mierā. Lūdzieties par mīlestību, lūdziet Dievam palīdzību ģimenes labklājībā un laimē, jo katrs pareizticīgais saprot, ka neviena, pat visstiprākā dvēsele nevar bez Dieva palīdzības. Tikai dāvājot mīlestību visiem un visam, kas ir jums apkārt, var saņemt patiesu Kristus uzticību un atbalstu.
Ko nedrīkst darīt Pētera gavēnī
Ir svarīgi zināt ne tikai to, ko var un vajag darīt lielajā Pētera gavēnī, bet arī saprast, ko kategoriski darīt nedrīkst
.Gavēņa laikā norobežojieties no liekām tenkām, citu apspriešanas, no nepatīkamiem vārdiem un darbiem. Nevajag aizvainot apkārtējos cilvēkus, pat ja uzskatāt, ka zināt vairāk, un jūsu viedoklis vienmēr ir pareizs - neuzņemieties grēku, īpaši jau gavēņa laikā.
Ļoti svarīgi šajā laikā ir atturēties no televizora, īpaši ziņu, skatīšanās. Telefonu drīkst izmantot minimāli, bet vislabāk to ir atslēgt lūgšanu laikā.
Gavēņa laikā vislabāk būtu atrasties mājās mierā un klusumā, atturēties no braucieniem, komandējumiem un ceļojumiem. Mūziku, spēles un izklaides atlieciet līdz 11.jūlijam.
Strādāt gavēnī drīkst tikpat centīgi. Tas pats attiecas arī uz atpūtu. Vienkārši gulēt dīvānā un neko nedarīt ir aizliegts gavēņa laikā (ja vien neesat smagi slimi).
Protams, milzīga nozīme ir ēšanas, alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu ierobežojumiem apustuļu gavēņa laikā. Nodoties nāvējošām kaislībām nedrīkst ne gavēņa, bet arī jebkurā citā laikā. Izņēmums var būt tikai vīns, bet mazās devās uz svētkiem.
Kā redziet, pastāv ne tikai tās lietas, kuras gavēnī drīkst un vajag darīt, bet arī tādas, kas ir aizliegtas. Centieties ievērot visus šī gavēņa noteikumus, lai sagaidītu gaišos svētkus Pētera un Pāvela dienu ar tīru sirdsapziņu un vieglumu sirdī.