17 noderīgi padomi veļas mazgāšanā. Saglabājiet šo!
Kā krāsaino veļu padarīt košāku un kā izbalināt vilnas apģērbu, to nesabojājot, un ko darīt ar drēbēm, kas ir sarāvušās? Šis saraksts ar 17 punktiem noderēs ikvienai saimniecei.
1.Ja trikotāžas apģērbs sarāvies, tā formu var atjaunot, gludinot to caur mitru audumu un vienlaikus nedaudz pastiepjot.
2.Lai izbalinātu baltu vilnas apģērbu, tas pirms mazgāšanas uz 2 stundām jāiemērc šķīdumā, kas sastāv no 2 ēdamkarotēm mazgāšanas līdzekļa uz 10 litriem ūdens. Jāņem vēra, ka vilnas apģērbu nedrīkst mazgāt ne karstā, ne aukstā ūdenī, tāpēc šķīdumam ir jābūt istabas temperatūrā.
3.Ja apģērbs savēlies, tad pirms mazgāšanas tas uz 1 stundu jāiemērc šķīdumā, kas sastāv no 3 ēdamkarotēm ožamā spirta, 1 ēdamkarotes terpentīna un 1 ēdamkarotes odekolona uz 10 l ūdens.
4.Lai krāsainu apģērbu padarītu košāku, mazgāšanas ūdenim jāpievieno 2-3 ēdamkarotes sāls.
5.Lai likvidētu karsta gludekļa pēdas, nodzeltējušais laukums ir jāiemērc aukstā ūdenī, bet pēc tam jānoberž ar hlorkaļķa šķīdumu (1 tējkarote uz glāzi ūdens).
6.Lai no zīda un vilnas apģērba likvidētu taukainus traipus, tos var mazgāt sinepju uzlējumā (1 glāze sauso sinepju jāieber nelielā ūdens daudzumā un jāsaberž līdz šķidras putriņas konsistencei. Pēc tam to izberž caur marli, pievieno siltam ūdenim (apmēram 10 l) un ļauj ievilkties 2-3 stundas). Pēc mazgāšanas apģērbs jāizskalo ūdenī ar ožamo spirtu ( 1 tējkarote uz 10 l ūdens).
7.Lai trikotāžas izstrādājums saglabātos mīksts un pūkains, tas pēc mazgāšanas ir jāizskalo siltā ūdenī, kam pievienots glicerīns (1 tējkarote uz 2 l ūdens), bet pēc tam aukstā ūdenī ar tādu pašu daudzumu ožamā spirta.
8.Kad mazgāsiet vilnas ziemas drēbes, tad pēdējam skalojamam ūdenim pievienojiet 1 tējkaroti glicerīna. Vilnas drēbes kļūs mīkstākas.
9.Ja veļas mašīnā mazgāsiet krāsainu apģērbu, pievienojiet ūdenim 2-3 ēdamkarotes sāls. Drēbes nenokrāsosies, bet krāsas kļūs košākas.
10.Sintētisks apģērbs ir pastāvīgi un pareizi jākopj. Tas jātīra un jāmazgā biežāk, nekā drēbes no dabiskajām šķiedrām.
11.Ja kleita ir vilkta jau 5-6 reizes, tā jāmazgā. Tas tādēļ, ka pat viegla elektrizēšanās pievel sīkas putekļu daļiņas, bet sintētiskās šķiedras uzsūc tauku izdalījumus no ādas, tādēļ kleitas iekšpuse ātri kļūst netīra.
12.Mazgājot vilnas trikotāžas apģērbu, pielieciet ūdenim 1 ēdamkaroti sodas: tā atsvaidzinās krāsu un likvidēs sviedru aromātu. Pēc tam drēbes kārtīgi izskalojiet.
13.Baltās zeķītes lieliski izmazgāsies, ja tās pirms mazgāšanas uz 1-2 stundām iemērc ūdenī, kam pievienotas 1-2 ēdamkarotes borskābes.
14.Lai frotē dvieļi un halāti būtu pūkaini, tie pēc mazgāšanas jāpatur sālsūdeni un nav jāgludina.
15.Mazgājot tilla aizkarus, metilēnzilā (‘’siņka’’ ) šķīdumam var pievienot nedaudz piena, aizkari izskatīsies kā jauni.
16.Veļas balināšanai vārot jāpievieno 1 ēdamkarote ožamā spirta uz 10 l ūdens.
17.Sīkas lietas ceļojumā vai viesnīcā vislabāk var izmazgāt, tās saliekot polietilēna maisiņā un mīcot to ar rokām.