11 asins analīžu rādītāji, par kuriem jums būtu jāzina

11 asins analīžu rādītāji, par kuriem jums būtu jāzina

Asins analīzes ­ir pirmais uz ko nosūta ģimenes āsti, ja pacients ir saslimis. Parasti asinis tiek ņemtas no pirksta tajā pašā dienā. Asins analīzes var veikt arī tukšā dūšā, ­ ja jums ir nepieciešama detalizētāka versija, tad asinis ņem no vēnas.
Asinis tukšā dūšā jānodod, jo jebkurš ēdiens var būtiski ietekmēt testa rezultātus ­ ,piemēram, paaugstināt cukura līmeni asinīs. Labākais ir nodot asinis no rīta, kad organisms ir atpūties.

Asins galvenie rādītāji:

1. Eritrocīti.

Vīriešiem eritrocītu norma ­ (4,0­5,1) * 10 12 / l ; sievietēm (ne stāvoklī) ­ (3,7­4,7) * 1012 /l. Pārāk daudz sarkanās asins šūnas var tikt novērotas dehidratācijas gadījumā ­ caurejas, vemšanas, diabēta, peritonīta, pastiprinātas svīšanas, apdegumu gadījumos. Sarkano asins šūnu pieaugums ­ normāla fizioloģiska reakcija novērota pilotiem, augstkalnu rajonu iedzīvotājiem, alpīnistiem, sportistiem.
Ja sarkano asins šūnu skaits samazinās, tā ir eritropēnija. Iemesls var būt gan fizioloģisks ­ hiperhidratācija (lieks ūdens daudzums organismā), gan patoloģisks. Iespējamas ­ dažāda veida anēmijas.

2. Hemoglobīns (Hb).

Parastie hemoglobīna parametri var mainīties ­ viss ir atkarīgs no personas dzimuma, vecuma un fizioloģiskā stāvokļa. Vesela cilvēka vidējais rādītājs ir 130­160 g / l vīriešiem, 120­140 g / l sievietēm. Paaugstinātu hemoglobīna saturu savā analīzē var atrast smēķētāji, augstieņu iedzīvotāji, tie, kuri ir pakļauti lielām fiziskām slodzēm, pakļauti stresam.
Palielināts daudzums var būt saistīts ar hronisku sirds un elpošanas nepietiekamību; dehidratāciju; nieru policistozi. Galvenais zema hemoglobīna līmeņa iemesls ir dažādas izcelsmes anēmija.

3. Trombocīti.

Tieši trombocīti saglabā asinis šķidrā stāvoklī, izšķīdina izveidojušos trombus un aizsargā asinsvadu sieniņas no bojājumiem. Vidējais skaits ­ (180­320) * 109/ l.
Trombocītu skaita palielināšanās (trombocitoze) notiek iekaisuma procesu klātbūtnē (tuberkuloze, akūts reimatisms, čūlainais kolīts), akūtu asins zaudējuma un anēmijas gadījumā.
Samazināts trombocītu skaits asins serumā (trombocitopēnija) vērojams menstruāciju un grūtniecības laikā. Trombocitopēnija notiek arī šādu slimību gadījumā: vairogdziedzera, aknu, sistēmiskās sarkanās vilkēdes, smaga dzelzs deficīta anēmijas un lietojot dažus medikamentus.

4. Leikocīti.

Imūnās sistēmas šūnas, kas piedalās ķermeņa aizsardzībā. Vīriešiem un sievietēm norma (4.0­9.0) x 109 l. Tikai tad, ja balto asins šūnu skaits divas vai trīs reizes pārsniedz normu, jums vajadzētu sākt uztraukties.
Tā var būt pazīme bakteriālām infekcijām, akūtam iekaisumam, alerģiskām reakcijām, intoksikācijai, asinsizplūdumam, miokarda infarktam un citām slimībām. Ja rādītāji ir zemāki par normu, rūpīgi jāpārbaudās uz bakteriālām infekcijām, uz smagām gripas vai hepatīta formām, pat vēzi.

5. Glikoze.

Normālas vērtības veselam cilvēkam ir 3,5­6,5 mmol / l. Ja ir paaugstināts glikozes koncentrācijas līmenis asinīs, visbiežāk tas liecina par diabēta klātbūtni.
Pazemināta glikoze ­ rādītājs, ka jūsu uzturs ir nesabalansēts, nepietiekams un neregulārs. 6. Kopējais bilirubīns. Pēc tā nosaka aknu stāvokli. Tās ātrums nedrīkst pārsniegt 20,5 mmol / l. Tā pieaugums ir vērojams hepatītu, žultsakmeņu, vai sarkano asins šūnu iznīcināšanas gadījumā.


Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!