Vai no kartupeļu krūma ir iespējams savākt septiņus kilogramus kartupeļu?

Vai no kartupeļu krūma ir iespējams savākt septiņus kilogramus kartupeļu?

Mani samulsināja tas, ka daudzi saka, ka no viena krūma varot noņemt veselu spaini kartupeļu un vēl vairāk. Kā tā?

Tā kā man ir liela pieredze kartupeļu audzēšanā, uz šādiem apgalvojumiem raugos visai skeptiski. Kāpēc? Tāpēc, ka vidēji viens kartupeļu krūms spēj saražot 7 – 10 kartupeļus.

Vidēji raža ir 1 : 8 – 12. Tiesa, esmu dzirdējis stāstus, ka ievedot sēklu bumbuļus tieši no Holandes, tad patiešām panāca 1 : 20 – 35, ar nosacījumu, ka vairākas reizes stādīšanas sezonā stādi ir saņēmuši puntna mēslojumu.

Tad, kad Krievijā sāka audzēt no tām pašām šķirnes sēklām, raža ievērojami samazinājās. Tas ir tāpēc, ka raža lielā mērā ir atkarīga no šķirnes, kopšanas un mēslošanas. Rezultāts, kas iegūts no viena kartupeļu krūma vesels spainis, visticamāk ir izņēmums vai , vienkārši veiksme.

Es kartupeļus stādu katru gadu piecu akru liela laukā. Teikšu tā, ka raža ir atkarīga no šķirnes, laika apstākļiem un kopšanas. Raža katru gadu ir 7 – 10 lieli kartupeļi, citreiz ne vairāk kā 3 – 4 kartupeļi no krūma. Un, ja augsne ir skāba, vai nav mēslota, vai ir iestājusies auksta un lietaina vasara, tad raža būs vēl mazāka.

Kartupeļu sēklu sagatavošana stādīšanai.

Ieteicams īpašu uzmanību pievērst sēklu materiāla kvalitātei, kā arī tā pareizai sagatavošanai priekš stādīšanas. Ja tradicionālajā audzēšanas paņēmienā vidējā lieluma bumbuļus atstāj pavairošanai, tad šajā metodē jāizmanto lieli paraugi, kas sver apmēram 100g vai vairāk. Sēklas kartupeļi ir rūpīgi jāpārbauda, vai nav bojājumu, un jāizvēlas tikai veselīgi bumbuļi ar sulīgi cieto mīkstumu.

Pirms stādīšanas sēkla ir jāpatur siltā vietā un jāļauj izdīgt.

Svarīga loma tehnoloģijā ir piešķirts kartupeļu sēklas aizsargājošai un stimulējošai apstrādei. Šim nolūkam ņemam tīkliņu vai marli, ievietojam tajā bumbuļus (kartupeļu sēklu), mērcam šķīdumā uz 10 – 15 minūtēm.

Šķīdumu pagatavo:

pamatojoties uz vara sulfātu, borskābi un kālija permanganātu (1 tējkarote katra preparāta uz 10 litriem ūdens). Tūlīt pēc „vannas” kartupeļus vajadzētu apbārstīt ar izsijātiem koksnes pelniem un pēc tam stādīt.

Visticamāk, ka tad, raža jūs nepievils.

Eksperti iesaka stādīt pārbaudītas šķirnes! Labas atsauksmes ir: Belojarskaja agrie, Agria, Pasaka, Žukovskije, Veiksme, Lasunka, Rezerve un Lugovskaja.

Tajā pašā laikā mudina lauksaimniekus neapstāties pie šīm šķirnēm un eksperimentēt ar citām šķirnēm, piemeklējot sev tās labākās un ražīgākās!

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!