Uzturvielu trūkums augiem pēc to ārējā izskata
Normālai augu augšanai un attīstībai ir vajadzīgas visdažādākās uzturvielas. Nedrīkst turēt savu dārzu ‘’badā’’ - mēslošana jūsu augiem ir vienkārši nepieciešama. Tāpat kā mazu bērnu mudina labi ēst, lai izaugtu liels un stiprs, arī augiem ir nepieciešama mēslošana. Palūkosimies, kā barības vielu trūkums ietekmē augu lapu krāsu.
Augu barošanās process norit apmēram tā. Saknes no augsnes uzsūc ūdeni ar tajā izšķīdušajiem minerālsāļiem un caur stiebru nogādā uz lapām. Lapas caur atvārsnītēm, nedaudz mazāk stiebri un saknes no gaisa uzņem ogļskābo gāzi.
Svarīgākās barības vielas augiem ir slāpeklis, fosfors un kālijs. Visas uzturvielas ir neaizvietojamas. Pat pie vienas vielas trūkuma augi slikti aug un attīstās.
Atsevišķu barības elementu trūkumu var noteikt pēc dažām ārējām pazīmēm.
Ja augsnē trūkst slāpeklis, augu lapas kļūst bālgani zaļas. Augšana palēninās. Jaunās lapas, ja arī attīstās, tad ir ļoti sīkas un plānas. Ja slāpekļa trūkums ir akūts, lapas dzeltē un nobirst.
Ja trūkst fosfora, lapas iegūst nespodru tumši zaļu nokrāsu, kas vēlāk kļūst violeta, bet no apakšpuses gar lapu dzīsliņām - purpursarkana. Lapas nodzeltē un sažūst.
Kālija trūkums vispirms lapu apmales padara blāvi dzeltenas, bet vēlāk tās kļūst spilgti dzeltenas.Pie akūta kālija trūkuma lapas iegūst nepareizu formu un to vidū rodas brūngani pleķi.
Raksturīgi ir tas, ka galveno uzturvielu trūkuma dēļ augiem mainās krāsa. Bet pie akūtas nepietiekamības atmiršana sākas no apakšējām lapām.
Pie dzelzs trūkuma augiem vispirms tiek bojāts galotnes dzinums. Augšējā auga daļā lapas kļūst blāvi zaļganas, bet vēlāk dzeltenas (hloroze), taču lapas audi neatmirst.
Ja trūkst magnija, tad hloroze vispirms skar apakšējās lapas. Zaļā krāsa pazūd, starp dzīsliņām parādās dzelteni pleķi, padarot lapas raibas. Lapas pamazām kļūst brūnas un atmirst.
Mēģiniet pavērot dārzā savus kokus un krūmus, un jūs uzreiz sapratīsiet, kurš augs ir vesels, bet kuram ir nepieciešams veltīt vairāk uzmanības un rūpju. Ja būsiet vērīgi un lietosiet pareizo mēslojumu augiem, tad tie jūs priecēs ar bagātīgu ražu.
Jaunajiem augiem vislielākā nepieciešamība pēc barības vielām ir vērojama pavasara beigās un vasaras pirmajā pusē, intensīvas augšanas periodā, bet jau augļos esošajiem augiem - ražas nobriešanas laikā. Barības vielu uzņemšana samazinās, taču nebeidzas arī pēc dzinumu augšanas beigām un ražas novākšanas. Šajā periodā stumbrs un zari kļūst resnāki, aug saknes, tiek uzkrātas barības vielu rezerves.