Šī bīstamā parādība jūrā var maksāt dzīvību. Esi uzmanīgs!
Reizēm okeānu piekrastē var vērot baisu ainu: cilvēki peldas krasta tuvumā, taču pēkšņi viens vai daži no viņiem sāk strauji attālināties no krasta, un paši saviem spēkiem atpakaļ vairs netiek. Šādās situācijās parasti tiek saukti glābēji, jo cietušie nezina, kā izglābties, un nereti viņiem arī nepietiek spēka. Parādība, saukta par ievelkošo straumi jeb “rip current”, ir novērojama arī Latvijā.
Rip current ir spēcīga kanālveida ūdens straume, kas plūst prom no krasta. Tā var veidoties jebkurā pludmalē, kurā notiek viļņu lūšana, un straume šķērso šo lūšanas līniju, ejot dziļāk atklātā jūrā. Viļņiem plūstot no dziļākiem ūdeņiem uz seklākiem, tie tiek „salauzti” krasta līnijas tuvumā. Brīdī, kad viļņi vienlaikus salaužas vienā vietā spēcīgāk, bet citā vājāk, veidojas cirkulācijas plūsmas, kuras kustas jūras virzienā prom no krasta. Jo vairāk viļņu un tie ir augstāki, jo ātrāka un spēcīgāka būs straume.
Straume ir bīstama visiem – ASV tā katru gadu nogalina aptuveni 100 cilvēkus – taču sevišķi bīstama tā ir sliktiem peldētājiem un nepeldētājiem, piemēram, bērniem ar peldriņķiem. Atšķirībā no lieliem viļņiem vai ūdens “mucām” pie ūdenskritumiem, rip current straume nepagrūž cilvēku zem ūdens. Tomēr straumē iekļuvušie tiek aiznesti tik tālu no krasta, ka pagurst turēties virs ūdens, paši saviem spēkiem krastā netiek un noslīkst. Straume parasti nav arī pārāk ātra, taču ir gana spēcīga. Tomēr atsevišķos gadījumos tā var pārsniegt pat 3 m/s, kas ir ātrāk par olimpiskajiem peldēšanas sprinteriem.
Kur tā veidojas?
Straumei īpaši patīk vietas ar zemāku ūdens līmeni, piestātņu un molu tuvumā, kā arī pārtraukumos starp sēkļiem, jo sēkļi aiztur ūdens kustību atpakaļ.
Esi īpaši uzmanīgs, ja redzi kādu no šīm pazīmēm:
- Jūrā saskatāmu kanālu ar mainīgu, sakultu ūdeni
- Zonu ar atšķirīgu ūdens krāsu
- Putainu līniju ar gružiem, kuri kustas projām no krasta
- Lūzumu starp viļņiem – visi viļņi nāk vienā līnijā, un starp tiem ir 5-10 metru pārtraukums
Ja redzi kaut ko no šī visa, nekādā gadījumā neej tur peldēt un uzskati, ka tev ir ļoti paveicies. Jo aptuveni 80% gadījumu straume nekādus brīdinājumus neizrāda.
Ko darīt?
Pastāsti par šo arī saviem draugiem! Jo tā, iespējams, izglābsi kādu no nokļūšanas bēdīgajā ūdens negadījumu statistikā.
AVOTS: fenikssfun.com