Novērtējiet savus bērnus, jo laiks nepielūdzami ātri skrien
Par ko sapņo bērna vecāki – mamma un tētis? Protams, par to, lai bērns kļūtu patstāvīgs, lai ir vesels, gudrs, nelieto alkoholu un narkotikas, lai ir pabeidzis studijas, nodibinājis ģimeni un tā tālāk. Un katram no vecākiem ir savas cerības attiecībā uz bērnu, vecāki bērnu audzina saskaņā ar SAVĀM cerībām. Kādu laiku, tas, protams, arī izdodas.
Bet, pienāk LAIKS. Ikvienam tas ir savs. Kādam bērns jau piecu gadu vecumā neiztur vecāku cerības un pamzām sāk melot, neklausīt. Kādam citam bērns – pusaudzis sāk iepazīt pasauli, kas neatbilst vecāku vēlmēm, piemēram, viņš pirmo reizi ar saviem draugiem lieto alkoholu. Un visu šo laiku vecāki, ne īpaši pamanāmi, vada „kluso karu” ar savu bērnu, dažkārt dusmojoties, nepieņemot sava bērna vēlmes, laiku pa laikam vienkārši uzspiežot savu, zaudējot iespēju vienkārši būt līdzās un būt ieinteresētiem bērna vēlmēs. Kaut vai tikai apbrīnot viņa kļūdas, jo tā ir bērna pieredze izzinot šo pasauli.
Nespēja pieņemt sava bērna dzīvi.
Mēs jau vairākus gadus esam tā dzīvojuši. Vecākiem ir izstrādājies savs darbību stereotips attiecībā pret savu bērnu. Sava izpratne par viņa dzīvi. Savas cerības no bērna dzīves, kas viņam ir jādara un ko viņam nevajadzētu darīt.... Vadot šādu „kluso karu” , vecāki ir aizmirsuši vienkārši mīlēt savu bērnu, uzticēties viņam. Vecākus pārņem vēlme kontrolēt bērna rīcību. Vecāki nemaz vairs nemāk priecāties, ka visi ir kopā, vecāki nesaņem prieku no kopā pavadīta svētdienas vakara un no kopīgas pastaigas. Balies saēd vecākus, neļaujot gūt gandarījumu no izdzīvotā laika.
Daži piemēri: pastāsta ārsts
Dienu pirms tikšanās bērns nokļūst slimnīcā ar domām par pašnāvību. Kas par to liecināja? Vairāki faktori.
Visas dzīves jomas kontrolē māte: „tu biji šodien skolā?”, „kur un ar ko gāji staigāties?”, „kam iztērēji naudu šodien?”, „kas tev zvanīja”... Spriedze aug un bērns to jūt. Mājās kļūst grūti dzīvot, negrib iet uz mājām pēc skolas.
Skolu maiņa – šeit prestižāk ir pašai mammai. Skola ir slavena. Tā ieņem pirmās vietas reitingā, daudzi bagātnieki turp vēlas nosūtīt savus bērnus, iepriekšējā skola slikti ietekmēja viņas bērnu. Utt.
Aizliegums turpināt savas iecienītākās sporta aktivitātes (bērns nodarbojās ar boksu un cīņas mākslu un „kļuva agresīvs”). Sociālās vides zaudēšana, kurā bērns jau varēja nodibināt atiecības, mīļākā hobija zaudēšana.