Dārza kultūraugu aizsardzība no kaitēkļiem pavasarī

Dārza kultūraugu aizsardzība no kaitēkļiem pavasarī

Tiem dārzkopjiem, kuri nepagūs aprīļa pēdējās dienās iesēt burkānus, nāksies pielikt ne mazums pūļu, lai novērstu ilgi gaidītās ražas zaudējumu. Atgādinām, ka pīlādžu un ābeļu ziedēšanas laikā burkānu dobes jāpārklāj ar plēvi vai neaustu materiālu. Šajā laikā mušas pamet savas ziemošanas vietas un sāk dēt olas ap lietussargveida augiem, tajā skaitā ap burkāniem. Vēl nav par vēlu ap burkānu vagām vai starp tām sastādīt sīpolus vai rāceņus - fitoncīdi, kurus izdala sīpoli, atbiedē burkānu mušiņas, bet, savukārt, burkānu smarža aizbiedēs sīpolu kaitēkļus. Otrs veids, kā pasargāt burkānus, ir burkānu dobēm viegli uzbērt ar petroleju samitrinātas smiltis (līdz 200g uz 10-litrīgo spaini sausu smilšu).

Kartupeļu bumbuļiem pirms stādīšanas var ļaut nozaļot gaismā, tas pasargās kartupeļus no slimībām un kaitēkļiem. Pirms stādīšanas tos iesaka 2-3 stundas paturēt amofosa (1 ēd.karote uz spaini ūdens) un vara sulfāta (1 tējk.uz spaini karsta ūdens) šķīdumā, tad uzbirdināt pelnus vai iebērt tos tieši vagās. Vietās dārzā, kur bijusi novērota kartupeļu nematode, vēlams sēt pākšaugu šķirnes, kas ir izturīgas pret šo kaitēkli.

Savukārt kāpostu stādus ir nepieciešams pasargāt no tauriņu kāpuriem, kāpostu kodēm u.c. kaitēkļiem. Protams, visvienkāršāk kāpostu pasargāšanai izmantot Decis šķīdumu. Tas uz 20 dienām pasargās kāpostus no visiem kaitēkļiem. Taču ne visi dārzkopji vēlas apstrādāt savu dārzu ar pesticīdiem, dodot priekšroku ekoloģiski tīru dārzeņu audzēšanai. Bet tad augu aizsargāšana kļūst sarežģītāka.

Kāpostu kaitēkļus aizbiedē pelnu un tabakas putekļu maisījums (1:1), vagās salikti priežu zari, starp vagām sastādītas klinģerītes un samtenes. Sākot no maija beigām, kāpostus vēl papildus ieteicams pārklāt ar neaustu materiālu vai plēvi, neizmirstot arī par katra auga apskati un mehānisku kaitēkļu iznīcināšanu.

Lai pasargātu sīpolus no indīgiem kaitēkļiem, starp vagām ieteicams sabērt maisījumu, kas pagatavots no pelniem, tabakas putekļiem un sinepēm (1:1:1) un ik pēc 7-10 dienām apsmidzināt augus ar vārāmās sāls šķīdumu (1 ēd.karote ar kaudzi uz 1l ūdens).

Ja patika tev, noteikti patiks arī taviem draugiem. Padalies!

Pievienojies domubiedriem!