12 veselīgu attiecību pazīmes
Kādām ir jābūt mīlētāju attiecībām? Ja ticam dziesmām, tad partnerim mūs būtu “jāpapildina”. Pēc kinokomēdiju scenārija dzīvesbiedriem jebkura problēma būtu jāatrisina 30 minūtēs. Tikmēr Holivuda cenšas mūs pārliecināt, ka pilnvērtīgas attiecības tiek būvētas uz “jūtu ķīmijas” un kaislīga, neprātīga seksa. Psihoterapeite Šērona Martina ir noformulējusi “12 veselīgu attiecību baušļus”.
1.Mīlestība un rūpes
Pats galvenais veselīgās attiecībās ir patiesa abpusēja mīlestība. Partneri rūpējas viens par otru gan vārdos, gan darbos, pastāvīgi demonstrējot cieņu un mīlestību vienam pret otru.
2.Godīgums
Veselīgās attiecībās partneri nemelo viens otram un neslēpj patiesību. Tādas attiecības ir caurredzamas, tajās nav vietas meliem.
3.Gatavība pieņemt partneri tādu, kāds viņš ir
Jūs noteikti esiet dzirdējuši, ka nav jēgas sākt attiecības cerībā ar laiku pārveidot partneri. Vai tās būtu tādas nopietnas problēmas, kā narkomānija, vai sīkumi, kā pastāvīgi nenomazgāti trauki - ja jūs gaidāt, ka viņš vai viņa sāks uzvesties citādāk, tad, visticamāk, jūs sagaida vilšanās. Jā, cilvēki spēj mainīties un arī mainās, taču tas ir jāgrib viņiem pašiem. Jūs nevariet piespiest savu partneri mainīties, lai kā arī viņu mīlētu.
4.Cieņa
Savstarpēja cieņa nozīmē to, ka partneri rēķinās viens ar otra jūtām un izturas pret savu partneri tā, kā vēlētos, lai izturas pret viņu pašu. Cieņa ļauj izvairīties no situācijām, kad vienam no partneriem liekas, ka uz viņu tiek izdarīts spiediens vai ar viņu mēģina manipulēt. Viņi ir gatavi uzklausīt viens otru un ciena sava partnera viedokli.
5.Savstarpēja palīdzība
Partneriem ir kopēji mērķi. Viņi necenšas viens otram likt sprunguļus riteņos, nesacenšas, nemēģina viens otru “uzvarēt”. Tā vietā viņu attiecībās valda savstarpēja palīdzēšana un atbalsts.
6.Fiziska un emocionāla drošība
Partneri nejūtas sasprindzināti viens otra klātbūtnē. Viņi zina, ka uz partneri var paļauties jebkurā situācijā. Viņiem nav jābaidās, ka partneris varētu iesist, uzkliegt, piespiest darīt to, ko otrs nevēlas, manipulēt, pazemot vai kaunināt.
7.Savstarpēja atklātība
Drošības sajūta ļauj partnerim pilnībā atklāties, kas savukārt padara partneru saikni vēl dziļāku. Viņi zina, ka var dalīties ar visslēptākajām domām un atklāt noslēpumus, nebaidoties no nosodījuma.
8.Partnera individualitātes atbalstīšana
Veselīga partneru pieķeršanās viens otram netraucē viņiem nospraust katram savus mērķus un censties tos sasniegt. Viņiem katram ir sava brīvā telpa un laiks. Viņi atbalsta, lepojas viens ar otru un interesējas viens par otra vaļaspriekiem.
9.Cerību sakrišana
Kad partneru gaidas attiecību jomā krasi atšķiras, ļoti bieži kāds no viņiem izjūt vilšanos. Ir svarīgi, lai abu cerības būtu reālistiskas un savstarpēji līdzīgas. Ja partneru viedokļi kaut kādā jautājumā stipri atšķiras, nesaskaņas vajadzētu apspriest un rast kompromisu.
10.Gatavība piedot
Jebkurās attiecībās gadās, ka partneri nepareizi saprot vai sāpina viens otru - tas ir neizbēgami. Ja “vainīgais” partneris no sirds nožēlo notikušo un patiešām maina savu uzvedību, viņam vajadzētu piedot. Ja partneri neprot piedot, ar laiku attiecības sabrūk zem sakrājušos problēmu nastas.
11.Gatavība apspriest jebkurus konfliktus un pretrunas
Ir viegli sarunāties ar savu partneri, kad viss ir labi, taču daudz svarīgāk ir prast konstruktīvi izrunāt visus konfliktus un aizvainojumus. Veselīgās attiecībās partneriem vienmēr ir iespēja izstāstīt viens otram, ar ko viņi nav apmierināti vai aizvainoti, - bet cienīgā formā. Viņi nevairās no konfliktiem un neizliekas, ka nekas nebūtu noticis, bet apspriež un atrisina pretrunas.
12.Māka priecāties vienam par otru un dzīvi
Jā, būvēt attiecības - tas ir darbs, taču tām ir jādāvā arī prieks. Kādēļ vajadzīgas attiecības, ja partnerus neiepriecina vienam otra sabiedrība, ja viņi nevar kopā pasmieties, priecāties un jauki pavadīt laiku? Atcerieties, ka attiecībās katrs no partneriem ne tikai kaut ko ņem, bet arī dod pretī. Jums ir tiesības sagaidīt no partnera visu iepriekšminēto nosacījumu ievērošanu, bet arī jums pašiem ir tiem jāatbilst.