9 lietas, kurām nekad nevajag akli ticēt (pēc Budas teiktā)
Neticiet baumām tikai tādēļ, ka cilvēki daudz par to runā.
Pateicoties daudzu gudro un prātnieku centieniem, cilvēki, kas sludina kalamu (viens no musulmaņu filozofijas virzieniem) nezināja, kam atdot savu ticību. Viņi bija apjukuši. Tas tādēļ, ka visas tās mācības un principi, kurus viņiem sludināja visgudrākie, bija pretrunīgi.
Savos centienos nonākt līdz patiesībai viņi devās pie Budas. Cilvēki gribēja tam pajautāt, kam gan viņiem atdot savu ticību.
Buda nedeva atbildi, kuru viņi bija gaidījuši. Tomēr pastāstīja par to, kam tieši nekad nevajadzētu ticēt.
Mums nav obligāti jāsludina Budas filozofija. Tomēr viņa mācībā ir gudrība, kurai patiešām ir vērts pievērst uzmanību. Atklājot sev šīs zināšanas, jūs nedaudz labāk izpratīsiet šo pasauli.
1.Neuztveriet visu, ko jums stāsta, par baltu patiesību. Spēja apšaubīt un pārbaudīt viedokļus, ar kuriem dalās apkārtējie, liecina par to, ka jūs esat vērīgs cilvēks. Spēja atpazīt un izvēlēties par saviem skolotājiem patiešām gudrus cilvēkus garantē, ka jūs vienmēr atradīsieties īstu draugu lokā.
2.Neticiet tradīcijām tikai tāpēc, ka tā ir pieņemts. Jo tās ir radušās sen un tiek nodotas no paaudzes paaudzē.
3.Neticiet baumām tikai tāpēc, ka cilvēki daudz par to runā.
4.Neticiet akli spriedumiem tikai tāpēc, ka tie ir aprakstīti gudro darbos.
5.Neticiet tam, ko paši esat izdomājuši, uzskatot to par tik neparastu, ka tas varētu būt vienīgi dievības vai cita neizskaidrojama spēka radīts.
6.Neticiet tikai tāpēc, ka kāds ir izlēmis, ka viņam ir tiesības uz patiesību.
7.Neticiet spriedumiem, balstoties tikai uz savu skolotāju autoritāti.
8.Neticiet svešu minējumu patiesumam. Veiciet paši savu analīzi. Balstieties uz loģiku un pieredzi. Ja pēc kārtīgas izpētes jūs atklāsiet, ka tas spēj dot labumu cilvēkiem, uztveriet minējumu par patiesību. Balstieties dzīvē uz šiem principiem.
9.Neticiet nevienas mācības pamatotībai, nepārbaudot to praksē.